15 pytań o...

...pokrycia dachów skośnych

Radosław Murat
Radosław Murat

Jedni szukają pokrycia taniego, inni lekkiego lub pasującego na skomplikowany dach. Jeszcze innym zależy na stylistycznym dopasowaniu dachu do charakteru otoczenia. Wybór materiału na wykończenie dachu zawsze rodzi wiele pytań.

Najpopularniejsze są dachówki – droższe ceramiczne i nieco tańsze cementowe. Ich metalowym naśladownictwem są blachodachówki. Mają postać tłoczonych stalowych lub aluminiowych arkuszy.

Wielu zwolenników ma blacha płaska. Najpopularniejsza jest ta ze stali ocynkowanej, ale są też blachy aluminiowe i ze stopu cynkowo-tytanowego, a także blacha miedziana – droga, ale bardzo trwała. Najpopularniejszą formą pokrycia z blachy płaskiej są podłużne panele z fabrycznie ukształtowanymi rąbkami, przeznaczonymi do łączenia zatrzaskowego.

Blacha trapezowa stosowana jest przeważnie w budownictwie przemysłowym i gospodarskim, ale nie tylko. O jej wyglądzie decydują kolor, kształt i wielkość przetłoczeń.

Gonty bitumiczne po ułożeniu na połaciach przypominają nieco pokrycie z gontów naturalnych lub dachówek. Najbardziej ekskluzywne gonty pokryte są metalem, przeważnie miedzią. Dach wygląda wówczas, jakby wykończono go szlachetną blachą płaską. Innym produktem bitumicznym, chętnie stosowanym do wykańczania dachów, są faliste płyty bitumiczne wzmacniane włóknem organicznym. Podobne w wyglądzie są faliste płyty cementowo-włóknowe. Z mieszanki cementowej wzmocnionej włóknami celulozowymi lub polipropylowinylowymi oraz miału wapiennego pełniącego funkcję wypełniacza formowane są również płytki. Pokrycia naturalne – strzecha, wióry, gonty drewniane – są wybierane głównie do budynków z bali lub z drewnianą elewacją.

...pokrycia dachów skośnych

fot. Marcin Czechowicz, projekt: Wspaniały – Wariant i – Murator M04a, Autor projektu: Małgorzata Cybulska-Marks

W artykule znajdziesz:

  • jakie rozwiązanie materiałowe do pokryć dachowych są obecnie na rynku
  • Wyjaśnienie, jak dobierać pokrycie pod kątem kąta nachylenia połaci
  • Koszty różnych pokryć dachowych
  • Porównanie ciężar, trwałości i łatwości montażu poszczególnych materiałów
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2018 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU