Jasno jak trzeba

Automatyczne oświetlenie na zewnątrz domu

Jarosław Kamiński
Jarosław Kamiński

Kiedy zapada zmrok, wejście do domu i wjazd do garażu potrzebują oświetlenia. Najlepiej takiego, które włącza się samoczynnie.

Nie musimy rozświetlać po zmroku całej posesji, ale światło przy drzwiach wejściowych i nad wjazdem do garażu to minimum, o które powinniśmy zadbać. Oświetlenie drzwi wejściowych nie tylko pomoże trafić kluczem do zamka, ale także – jeśli drzwi są widoczne z ulicy lub z innych posesji – zwiększy nasze bezpieczeństwo.

Przy wjeździe do garażu oświetli drogę między nim a domem i przyda się podczas pakowania bagażnika albo przy czynnościach związanych z codzienną eksploatacją samochodu (uzupełnianiem płynu do spryskiwaczy, sprawdzaniem poziomu oleju etc.).

Światło może być włączane ręcznie, ale wtedy trzeba pamiętać o zapalaniu go wieczorem i gaszeniu rano, a podczas nieobecności domowników posesja będzie tonęła w ciemności.

Aby zmienić ten stan rzeczy i poprawić komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo, warto wyposażyć oświetlenie zewnętrzne w sterowanie automatyczne z czujnikiem zmierzchu albo dodatkowo także czujnikiem ruchu.

Jasno jak trzeba

fot. Małgorzata Góra, projekt: Raas architekci

W artykule znajdziesz:

  • zalety sterowania oświetleniem zewnętrznym za pomocą czujników ruchu/i lub czujników zmierzchu
  • zasady montażu czujników
  • opis montażu czujników w istniejącej instalacji krok po kroku
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2018 Tekst Jarosław Kamiński
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU