Pogotowie remontowe

Wymieniamy instalacje i armaturę

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Instalacje w łazience są ukryte w ścianach i za ekranami, baterie – coraz częściej schowane pod tynkiem. Kiedy trzeba je wymienić, zwykle jest z tym sporo pracy.

Remont łazienki zazwyczaj wymaga wyłączenia jej z użytku na co najmniej kilka dni. Żeby przejść przez niego szybko i bezboleśnie, można się skoncentrować jedynie na wymianie widocznych elementów, czyli okładzin na ścianach i podłodze oraz zniszczonych lub niemodnych urządzeń sanitarnych.

Jednak nawet wtedy, gdy da się tak zrobić, bo aranżacja łazienki się nie zmienia, a nowe przybory sanitarne i armatura dadzą się połączyć ze starą instalacją, warto także rozważyć jej wymianę. Po co czekać, aż zacznie przeciekać albo zarośnie kamieniem i – żeby ją naprawić – trzeba będzie zniszczyć świeżo odnowione wnętrze. Lepiej przy okazji od razu wymienić te elementy, które znajdą się pod tynkiem i nową zabudową.

Z podłogi instalacje wyprowadza się na wysokość dopasowaną do lokalizacji punktu poboru wody. Najwyżej – mniej więcej 180 cm nad podłogą – do natrysku

fot. Wiktor Greg

W artykule znajdziesz:

  • jak ocenić stan instalacji hydraulicznych w istniejącej łazience
  • wskazówki dotyczące doboru urządzeń i armatury sanitarnej
  • zasady prowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej w remontowanych wnętrzach
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2018 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU