spis treści

Murator 4/2016

Dach płaski czy skośny?
ważne wybory

Dach płaski czy skośny? Jakie są różnice w kosztach i budowie?

Stromy, wysoki dach to tradycyjny element domu. Płaski zyskuje zwolenników, jest coraz bardziej modny. Decyzja zależy od upodobań. Warto sprawdzić, jak wpłynie na wygodę, sposób i koszty budowy.
Nasze kotłownie
rozmowy o budowaniu

Nasze kotłownie

Kiedyś przypominały przedsionek piekieł, dziś czujemy się w nich często jak u Pana Boga za piecem.
Dwa w jednym
architektura i wnętrza

Intrygujący dom z nowoczesną duszą

W domu z dwuspadowym dachem mieszka się wygodnie nawet na poddaszu, a jego bryła prezentuje się oryginalnie i nowocześnie. Budynek spełnił zarówno oczekiwania inwestorów, jak i ambicje architekta.
Jaśnie oświecony płaski
architektura i wnętrza

Sposoby na doświetlenie pomieszczeń pod płaskim dachem

O zaletach naturalnego światła nie trzeba nikogo przekonywać. To wpadające z góry ma inną fakturę i inaczej rozchodzi się w pomieszczeniu. Nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie niebanalnych rozwiązań również w domach z płaskimi dachami.
Okno w łazience
architektura i wnętrza

Okno w łazience. Wygoda użytkowania czy kłopotliwa aranżacja?

Zapewnia dostęp światła naturalnego i umożliwia wietrzenie wnętrza. Może sprawić, że łazienka stanie się bardziej komfortowa, ale też zmusza do tego, aby dokładnie przemyśleć ustawienie wszystkich elementów wyposażenia.
Nie tylko dla bosych
architektura i wnętrza

Tanio a dobrze: taras drewniany

Drewniany taras nie musi zrujnować naszej kieszeni. Zamiast egzotycznego gatunku wybierzmy krajowy – będzie naturalnie, swojsko i niedrogo.
Metody murowania
budowa i remont

Jak murować ściany: na pianę, klej, zaprawę

Budując dom, musimy wybrać nie tylko rodzaj materiału na ściany. Trzeba też zdecydować, jaką metodą je murować. Nowoczesne techniki łączenia elementów w murze powoli wypierają metody tradycyjne.
Wybór okien do nowego domu
budowa i remont

Inwestycja w dom: za ile kupisz dobre okna

W takiej sytuacji powinniśmy się zdecydować na okna, które będą nam dobrze służyły kilkadziesiąt lat. Zainwestujmy w najlepsze.
Koszty okien na poddasze
budowa i remont

Koszty okien na poddasze

Poddasze to przestrzeń przyjazna, ale wymagająca przemyślanych rozwiązań. Ważne jest zapewnienie ciepła, liczy się też ochrona przed przegrzewaniem latem, a także odpowiednia wentylacja. Wszystkie te zadania w dużym stopniu spoczywają na oknach połaciowych. Zobaczmy, ile one kosztują.
Duży kamień na małej elewacji
budowa i remont

Wielkoformatowe pyty kamienne na elewacji

Montuje się je na domach jednorodzinnych w podobny sposób jak na elewacjach dużych budynków.
Bejce do wnętrz
budowa i remont

Bejce do wnętrz

Co jest lepsze – bejca czy lakierobejca? Wybór zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Podpowiadamy także, jak bejcować oraz je przeprowadzać renowację bejcowanego drewna.
Poddasze
budowa i remont

Adaptacja poddasza – od planu do realizacji

Wiele strychów można przerobić na atrakcyjne mieszkania. Taki potencjał mają zarówno kamienice, jak i domy ze skośnymi dachami. Kiedy adaptacja jest możliwa? Jakie kroki są niezbędne, by zakończyła się ona sukcesem?
Naprawa podłogi
budowa i remont

Naprawa podłogi po wyburzeniu ściany

Powiększamy pokój, łącząc dwa pomieszczenia. Ale jak zreperować podłogę?
Nowoczesne okiennice
budowa i remont

Nowoczesne okiennice – rolety zewnętrzne

Rolety jak każdy stały fragment elewacji wpływają na wygląd całego domu. Mamy dobrą wiadomość dla inwestorów. Obecnie można zamontować takie, które są ciepłe, wygodne i jednocześnie ładnie się prezentują.
Jak kupować styropian
budowa i remont

Kupujemy styropian. Co sprawdzić przed zakupem

Zakup styropianu wydaje się prosty i czasem nie przywiązujemy do tego należytej wagi. Tymczasem warto wybrać go z głową – nie przepłacić ani nie wydać pieniędzy na materiał złej jakości.
Cokół z płytek
budowa i remont

Cokół z płytek ceramicznych

Okładzina z płytek ceramicznych na cokole domu powinna być trwała. Czasem jednak płytki zaczynają odpadać. Co zrobić, żeby się tak nie działo?
Smart Home dla każdego
instalacje i wyposażenie

Smart Home dla każdego. Testujemy dwa systemy automatyki domowej

Na rynku pojawia się coraz więcej systemów ułatwiających obsługę domowych urządzeń elektrycznych i pomagających oszczędzać energię. Przekonaliśmy się, jak duży jest potencjał tych pozornie prostych, niedrogich gadżetów.
Pompa ciepła do starego domu
instalacje i wyposażenie

Pompa ciepła w starym domu. To możliwe!

Jakie możliwości skorzystania z tego nowoczesnego urządzenia mają właściciele istniejących domów z instalacją grzewczą zaprojektowaną do współpracy z kotłem?
LED... i wszystko jasne
instalacje i wyposażenie

Modne oświetlenie: LED-y zamiast żarówek

Jeszcze kilka lat temu diody LED wykorzystywano niemal wyłącznie do oświetlenia sygnalizacyjnego lub dekoracyjnego. Dzisiaj lampami ledowymi możemy zastąpić prawie wszystkie źródła światła stosowane dotychczas do oświetlenia domów oraz ich otoczenia i coraz chętniej tak robimy, bo są niezwykle trwałe i energooszczędne.
Wiosenne prace w ogrodzie
wokół domu

Ogród przed sezonem: wiosenne prace w ogrodzie

Zanim ogród się zazieleni, trzeba wykonać wiele zabiegów, które przygotują go do sezonu. Radzimy, jak pielęgnować wiosną drzewa, krzewy, rabaty bylinowe oraz trawnik.
Ścieżki i schody
wokół domu

26 ogrodowych aranżacji: schody i ścieżki

Utwardzone nawierzchnie i schody ogrodowe ułatwiają poruszanie się po działce, wprowadzają dyscyplinę i podkreślają ład kompozycji. Z czego je zbudować? Możliwości jest sporo.
Oczko wodne przed sezonem
wokół domu

Oczko wodne przed sezonem

Radzimy, jak przygotować oczko wodne do nowego sezonu, jak pielęgnować rośliny wodne, kiedy zacząć karmić ryby w stawie.
Chroni i zdobi
wokół domu

Ściółka w ogrodzie: chroni i zdobi

Ściółkę z kory stosuje wielu właścicieli ogrodów. Rozkłada się ją między roślinami ozdobnymi, żeby wprowadzić ład i ograniczyć wzrost chwastów. Znaczenie ściółki jest jednak bardziej wszechstronne. I nie musi to być wyłącznie kora.
Dom za opiekę i utrzymanie
prawo i pieniądze

Dom za opiekę i utrzymanie – umowa dożywocia

Jest to jedna z form przeniesienia własności nieruchomości. Dla wielu osób może być bardzo korzystna ze względu na gwarancję utrzymania uzyskaną w zamian za oddaną nieruchomość. Warto wiedzieć, co można zapisać w umowie dożywocia, do czego zobowiązuje się nabywca, jakie prawa przysługują zbywcy i... czy można ją rozwiązać, jeśli okaże się złym pomysłem.
Opłata legalizacyjna
prawo i pieniądze

Legalizacja samowoli budowlanej. Za co trzeba zapłacić, ile i kiedy

Nie każdy obiekt budowlany wykonany bez wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia musi zostać rozebrany. Jeśli jest zgodny z przepisami, istnieje możliwość jego zalegalizowania. Warunkiem niezbędnym jest przygotowanie dokumentacji budowlanej oraz uiszczenie opłaty legalizacyjnej.
Wsparcie kredytobiorców
prawo i pieniądze

Wsparcie dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej

Od 19 lutego 2016 r. obowiązuje nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Wyjaśniamy, komu przysługuje pomoc, jak długo i w jakiej wysokości oraz czy jest to pomoc bezzwrotna czy też trzeba ją będzie spłacić.