Opłata legalizacyjna

Za co trzeba zapłacić, ile i kiedy

Martyna Sługocka
Martyna Sługocka

Nie każdy obiekt budowlany wykonany bez wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia musi zostać rozebrany. Jeśli jest zgodny z przepisami, istnieje możliwość jego zalegalizowania. Warunkiem niezbędnym jest przygotowanie dokumentacji budowlanej oraz uiszczenie opłaty legalizacyjnej.

Budowa domu albo innego obiektu bez wymaganego pozwolenia lub zgłoszenia jest samowolą budowlaną, czyli stanem, który musi zostać usunięty. Są dwa możliwe rozwiązania: inwestycja albo zostanie zalegalizowana, albo musi być rozebrana. W Prawie budowlanym przewidziano procedurę, dzięki której inwestor może potwierdzić zgodność swojego przedsięwzięcia z przepisami prawa. Jej ostatnim etapem jest uiszczenie opłaty legalizacyjnej.

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • listę dokumentów, które musi uzyskać właściciel samowolnie wybudowanego obiektu, żeby go zalegalizować i móc użytkować
  • stawki opłat legalizacyjnych dla różnych obiektów budowlanych wybudowanych bez pozwolenia albo bez zgłoszenia.

Dowiesz się też, czy można zrezygnować z wszczętej już procedury legalizacji i czy jest możliwość rozłożenia opłaty na raty albo jej choć częściowe umorzenie.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2016 Tekst Martyna Sługocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY METALOWE