spis treści

Murator 5/2016

Taras betonowy czy lekki?
ważne wybory

Budowa tarasu. Betonowa płyta czy lekka konstrukcja?

To dwa najpopularniejsze, choć zupełnie różne rozwiązania. Taras betonowy to masywna płyta. O wygodzie eksploatacji i estetyce decyduje tu nawierzchnia. Taras lekki to ażurowa konstrukcja drewniana lub stalowa od razu przekryta deskami. Które rozwiązanie okaże się lepsze w danej sytuacji? Przedstawiamy propozycje i podpowiedzi.
Mieszczuch naturalizowany
architektura i wnętrza

Nowoczesny dom za miastem

Ten dom zdradza upodobanie do industrialnych klimatów i miejskich wygód, ale w pełni wykorzystuje uroki i przestrzeń wiejskiej okolicy. Nowoczesna architektura bez kompromisów wyprowadza się pod miasto.
Nowe oblicze małego domu
architektura i wnętrza

Nowe projekty małych domów

Niewielkie domy znów są na czasie. Mają jednak inne bryły i wnętrza, inne detale i materiały wykończeniowe niż te, które były popularne dziesięć lat temu. Maluchy nowej generacji są funkcjonalne i trendy.
Przytulny pokój na poddaszu
architektura i wnętrza

Przytulny pokój na poddaszu

Jak go zaaranżować? Co zrobić, aby pod skosami mieszkało nam się jak najprzyjemniej?
Duża i wygodna
architektura i wnętrza

Duża i wygodna kuchnia: 9 projektów

Taka kuchnia to marzenie wielu z nas. Jednak nawet dysponując przestronnym wnętrzem, musimy włożyć wiele pracy w to, aby stworzyć funkcjonalne i przytulne miejsce przygotowywania posiłków i rodzinnego biesiadowania.
Termomodernizacja – prawdy i mity
budowa i remont

Termomodernizacja domu: 11 prawd i mitów

Czy warto przeprowadzić termomlodernizację? Od czego zacząć? Kiedy inwestycja się zwróci? Szukając odpowiedzi na te pytania, możemy trafić zarówno na informacje prawdziwe, jak i zupełnie wyssane z palca. Nikt tego lepiej nie rozwikła niż nasi eksperci.
Blaszane piękności
budowa i remont

Praktycznie o blachodachówce – jak wybrać najlepszą

Kuszą ceną i szybkością układania. Najnowsze modele to prawdziwie luksusowe produkty. Są solidne i estetyczne. Producenci blachodachówek robią wiele, aby dorównały urodą swoim ceramicznym wzorcom.
Zbudowane – posprzątane
budowa i remont

Wielkie sprzątanie po budowie. Jak je zorganizować?

Między odbiorem domu a przeprowadzką jest jeszcze jeden, niezbyt przyjemny etap. To wielkie sprzątanie po budowie. Jak je zorganizować?
Wstawiamy lekką działówkę
budowa i remont

Wstawiamy lekką działówkę

Podpowiadamy, jak zbudować lekką ścianę działową z płyt gipsowo-kartonowych oraz jakie ma ona parametry.
Tradycyjny dach – nowocześnie
budowa i remont

Tradycyjny dach nowocześnie: porównujemy modele dachówek

Stare dachy kryte dachówką ceramiczną wciąż wyglądają pięknie. Nic dziwnego, że i dzisiejsza architektura czerpie z nich inspirację. Czy nowoczesne dachówki godnie reprezentują wzory sprzed lat?
Współczesny dom z piwnicą
budowa i remont

Współczesny dom z piwnicą – ciepłą, suchą i dobrze wentylowaną

Można ją zrobić pod całym domem lub tylko pod jego częścią. Muszą do niej prowadzić wygodne schody. Ściany i podłogę trzeba tak zaizolować, by były suche i ciepłe. Nawet jeśli piwnica jest niemal całkowicie zagłębiona w gruncie, warto zapewnić dostęp światła dziennego do pomieszczeń, z których najczęściej się korzysta.
Zdrowa podłoga
budowa i remont

Zdrowa podłoga. Wykładzina podłogowa z surowców naturalnych

Naturalna podłoga to nie tylko drewno. Pora przypomnieć, że wśród wykładzin podłogowych są też takie, które produkuje się z materiałów pochodzenia organicznego. Przedstawiamy wykładziny z linoleum, wełny, korka, sizalu, kokosa oraz innych włókien roślinnych.
Ocieplony i otynkowany
budowa i remont

Ocieplanie i tynkowanie domu modelowego

Ciepła jesień i zima sprzyjały pracom budowlanym. Budowa domu modelowego jest już prawie zakończona.
Dobrze wstawione
budowa i remont

Drzwi na taras – instrukcja montażu krok po kroku

W domach o ścianach dwuwarstwowych drzwi tarasowe najczęściej mocuje się równo z licem muru. Pokazujemy, jakie są zasady ich montażu.
Jak naprawić narożnik
budowa i remont

Damy radę. Jak naprawić narożnik

Służą do tego gotowe profile, które umożliwiają wyprowadzenie równej linii na wypukłych narożnikach ścian tynkowanych. Stosuje się je we wnętrzach do wykańczania otworów okiennych i drzwiowych oraz styków ścian.
Wymiana kotła gazowego
instalacje i wyposażenie

Wymiana kotła gazowego zwykłego na kondensacyjny

Planujesz modernizację kotłowni gazowej? Dowiedz się, jakich zmian trzeba w niej dokonać, żeby zainstalować kocioł kondensacyjny zamiast zwykłego.
Automatyka instalacji grzewczej
instalacje i wyposażenie

Automatyka instalacji grzewczej

Najprostszą i najtańszą, ale też najmniej precyzyjną formę sterowania zapewni termostat, w który jest wyposażone każde urządzenie grzewcze. W nowoczesnych instalacjach trudno uznać go za wystarczający. Dlatego wyposaża się je w urządzenia nazywane regulatorami (termostatami) pokojowymi albo – jeszcze lepiej – w tak zwaną regulację pogodową.
Jak kupować zlewozmywak
instalacje i wyposażenie

Jak kupować zlewozmywak

Mimo ogromnej popularności zmywarek wciąż jest niezbędnym urządzeniem w naszej kuchni.
Klimatyzacja
instalacje i wyposażenie

Klimatyzacja domu. Vademecum inwestora

Nikt nie ma wątpliwości, że w naszym klimacie zimą dom musi być ogrzewany. Coraz więcej osób marzy jednak i o tym, by latem można go było chłodzić, więc decyduje się na zainstalowanie klimatyzatora.
Koszty zamontowania klimatyzatora
instalacje i wyposażenie

Koszty zamontowania klimatyzatora

W domu jednorodzinnym klimatyzator zwykle instaluje się w salonie albo – w bardziej rozbudowanym wariancie – dodatkowo także w sypialniach. Sprawdzamy, na jaki wydatek należy się przygotować w obu przypadkach.
Pompa ciepła w ciepłym domu
instalacje i wyposażenie

Pompa ciepła w ciepłym domu

Powietrzna pompa ciepła nie jest tak efektywna jak gruntowa, jednak jej zastosowanie może się okazać bardziej opłacalne. Tak było w przypadku domu pana Damiana.
Odkurzanie planowane
instalacje i wyposażenie

Instalacja centralnego odkurzania: zasady montażu

Instalacja centralnego odkurzania nie jest w domu niezbędna, ale korzystnie wpływa na estetykę wnętrz i komfort użytkowników. Najwygodniej wykonać ją podczas budowy domu, więc nie warto odkładać tej decyzji na później.
Wybieramy grzejnik dekoracyjny
instalacje i wyposażenie

Wybieramy grzejnik dekoracyjny

Zwykły grzejnik musi przede wszystkim efektywnie ogrzewać wnętrze. Dekoracyjny powinien je także zdobić.
Budujemy podjazd i ścieżkę
wokół domu

Kostka brukowa na podjeździe i w ogrodzie: tajniki wykonania

Nawierzchnie to stały element każdej posesji. Zwykle są one utwardzone kostkami brukowymi. Ich budowa nie jest trudna, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka zasad wykonania.
Żywopłoty
wokół domu

Pomysły na żywopłot: efektowne aranżacje + wskazówki, jak pielęgnować

Te zielone ściany różnej wysokości mogą być w ogrodzie efektownym elementem dekoracyjnym, a przy tym pełnić istotne funkcje w zagospodarowaniu działki.
Poradnik ogrodnika
wokół domu

Poradnik ogrodnika: domki dla owadów, nawożenie trawnika, przycinanie wierzby

Krótkie porady dla ogrodników-amatorów: jak uprawiać różaneczniki i azalie, nawozić trawnik, przycinać wierzbę, kiedy wykopywać cebule kwiatowe oraz jak samodzielnie zbudować domek dla owadów.
Rękojmia za wady domu
prawo i pieniądze

Wady domu – jak wygrać z deweloperem

Już nie przez trzy, ale przez pięć lat deweloper ponosi odpowiedzialność za wady sprzedanej nieruchomości. To bardzo dobra zmiana, bo wady budynku mogą się nie ujawnić od razu, tylko dopiero na skutek jego osiadania albo długotrwałych opadów bądź mrozów. Jak dochodzić naprawy usterek? Co zrobić, jeśli nie da się ich usunąć?