Dylematy remontowe

Poddasze

Adaptacja na cele mieszkalne

Karolina Matysiak-Rakoczy
Karolina Matysiak-Rakoczy

Wiele strychów można przerobić na atrakcyjne mieszkania. Taki potencjał mają zarówno kamienice, jak i domy ze skośnymi dachami. Kiedy adaptacja jest możliwa? Jakie kroki są niezbędne, by zakończyła się ona sukcesem?

W starych domach poddasza najczęściej były nieużytkowe i pełniły funkcję strychu. Tę przestrzeń traktowano po prostu jak bufor termiczny dla niższej kondygnacji, co najwyżej rozwieszano tam pranie czy przechowywano nieużywane na co dzień rzeczy. W miarę rozwoju rynku produktów przeznaczonych na dachy i poddasza (folii dachowych, izolacji cieplnych, okien połaciowych, płyt do lekkiej suchej zabudowy) rozległe i wysokie strychy stały się atrakcyjną potencjalną przestrzenią użytkową. Ich adaptacja to sposób na zwiększenie metrażu domu albo wygospodarowanie nowych mieszkań w kamienicy.

Poddasze

Zaadaptowany strych to dodatkowa kondygnacja mieszkalna. Przestrzeń dzielą jedynie kominy i słupy podpierające więźbę. Pod skosami można więc wygospodarować przestronne wnętrza

fot. PL.ARCHITEKCI

W artykule znajdziesz:

odpowiedzi na wiele nurtujących pytań:

  • kiedy wystarczy wzmocnić więźbę, a kiedy trzeba ją wymienić
  • co zrobić z pokryciem dachowym – wymieniać czy naprawiać
  • jak przygotować strop do nowych zadań
  • kiedy budować nowy komin, a kiedy można wykorzystać stary.

Podpowiadamy także, jak grube ocieplenie i gdzie je trzeba ułożyć oraz jak doświetlić strych, by stał się atrakcyjnym i komfortowym mieszkaniem.

Dowiesz się także, jak sprawdzić możliwości strychu pod kątem adaptacji na mieszkanie i jak zorganizować plac budowy.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2016 Tekst Karolina Matysiak-Rakoczy
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU