Duży kamień na małej elewacji

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Wielkowymiarowe płyty kamienne montuje się na domach jednorodzinnych w podobny sposób jak na elewacjach dużych budynków.

Inwestorzy budujący domy jednorodzinne zaczynają powoli odczuwać przesyt, widząc dookoła wyłącznie elewacje wykończone tynkiem ułożonym na ociepleniu. Szukając alternatywnych rozwiązań, zwracają się ku innym materiałom i sposobom wykończenia zewnętrznych ścian domu. Od jakiegoś czasu modne są duże płyty kamienne, bo nawet niewielki fragment elewacji pokryty tym materiałem dodaje budynkowi prestiżu. Ściana z kamienia jest trwała, nie brudzi się. Solidne płyty sprawiają, że dom wygląda jak ekskluzywna rezydencja. Ten sposób wykończenia polubili też deweloperzy budujący domy na sprzedaż. Ponieważ nie należy on do najtańszych, architekci zazwyczaj proponują zastosowanie kamienia tylko na tych fragmentach budynków, w pobliżu których przebywamy najczęściej, na przykład w strefach wejściowych, przedsionkach oraz ścianach przy tarasie, a także na reprezentacyjnych ogrodzeniach. Wysoka cena nie jest jednak spowodowana jedynie kosztem samego kamienia.

Taki sposób wykończenia jest bardziej skomplikowany i pracochłonny, wymaga wiedzy, precyzji, wykorzystania ...

Kamień na ścianach nadaje domom ekskluzywny charakter

fot. i projekt: Piotr Lewandowski

W artykule znajdziesz:

  • wiedzę na temat stosowania płyt kamiennych na elewacjach domów jednorodzinnych
  • informacje o sposobach mocowania
  • rysunki przekrojowe pokazujące detale wymagające odrębnego opracowania
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2016 Tekst Zuzanna Podwysocka
Projekt detali architekt Piotr Lewandowski
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU