Więcej niż ściana

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Z płyt gipsowo-kartonowych buduje się nie tylko ściany działowe, lecz również zintegrowane z nimi wnęki na oświetlenie, półki, a nawet całe regały.

Sucha zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych pozwala na realizację różnych pomysłów aranżacyjnych. Ściana, która jest jednocześnie meblem, znakomicie sprawdza się we współczesnych minimalistycznych wnętrzach. Taki „wyrastający ze ściany” mebel jest tańszy niż pełniąca podobną funkcję zabudowa zrobiona na zamówienie i wykonana z płyt meblowych lub drewna. Gdy znudzi się nam rodzaj wykończenia płyty gipsowo-kartonowej, możemy ją tak jak zwykłą ścianę przemalować na inny kolor. Konstrukcje z g-k są lekkie (ważą od 25 kg/m2), można je więc postawić w dowolnym miejscu na stropie, również bezpośrednio na wylewce. Są budowane szybko i bez uciążliwego murowania. Po płyty g-k chętnie sięgamy, zagospodarowując kuchnie i łazienki, a także aranżując ściany, przy których znajduje się wezgłowie łóżka, kominek albo telewizor. Pomagają też wyeksponować wybrany element wnętrza. Dzięki takiej zabudowie możemy zrezygnować z niektórych mebli oraz sprytnie ukryć instalacje.

Więcej niż ściana

Nietypowa wnęka...

fot. Radosław Wojnar

W artykule znajdziesz:

  • inspiracje, jak twórczo wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe
  • porady fachowca, jak wykonać półki wspornikowe w suchej zabudowie
  • ABC budowy ściany z płyt gipsowo-kartonowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2015 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR