Remont

Otworzyć kuchnię!

Paweł Detko
Paweł Detko

W odnawianych domach i mieszkaniach często chcemy połączyć kuchnię z pokojem. Zobaczmy, z jakimi problemami trzeba się będzie zmierzyć. Jakie prace są niezbędne, by zakończyć zmiany sukcesem.

Zmieniły się wymagania przestrzenne w stosunku do kuchni – nie chcemy już ciasnych laboratoryjnych ciągów w wąskich pomieszczeniach (jak w blokach) ani kuchni oddzielonych od pokoju dziennego i tarasu (jak w większości domów z ubiegłego wieku). Dziś przygotowywanie posiłków jest czynnością rodzinną i towarzyską, a nie służebną. Kucharzem może być każdy, a gotowanie nie może nas izolować od pozostałych domowników. Coraz rzadziej jest to domena jednej osoby w rodzinie, dużo częściej odbywa się w większym gronie. To wszystko spowodowało zmianę standardów i otwarcie kuchni na strefę dzienną.

Jeżeli zdecydujemy się na połączenie kuchni z pokojem, musimy się liczyć z uciążliwościami podczas prowadzenia prac remontowych.

Nie unikniemy pyłu i hałasu. Trzeba także przewidzieć czas na wykonanie kolejnych faz robót i rozwiązanie ewentualnych problemów technicznych. Niewątpliwie najlepiej przystępować do takich działań z projektem przyszłego wnętrza w ręce.

Wykuwanie bruzd na nowe podciągi, wyburzanie ścian, przenoszenie grzejników lub całych pionów instalacyjnych to często niezbędne prace, by połączyć mniejsze pomieszczenia w funkcjonalne i nowoczesne wnętrze

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • wskazówki dotyczące wyburzania ścian
  • podpowiedzi, jakiego fragmentu ściany konstrukcyjnej można się pozbyć
  • omówienie typowych przeróbek instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej i grzewczej

Dowiesz się również, jak połączyć posadzki w łączonych pomieszczeniach, a także jak się pozbyć śladów łączenia na suficie.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2015 Tekst architekt Paweł Detko
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU