Kredyt odwrócony

Sposób na podwyższenie emerytury

Dawid Dąbrowski
Dawid Dąbrowski
Izabela Malinowska
Izabela Malinowska

Odwrócona hipoteka pozwala podreperować w jesieni życia budżet domowy. Kredytobiorca nie musi rezygnować z posiadanego domu czy mieszkania ani spłacać pozyskanych środków pieniężnych. Odbywa się to jednak kosztem zubożenia stanu majątku spadkowego.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie 15 grudnia 2014 r. Wprowadza ona nową, szczególną postać umowy kredytu. Dzięki niej osoby dysponujące majątkiem, w skład którego wchodzi nieruchomość, będą mogły pozyskać zakumulowany w niej kapitał. Innymi słowy – będą mogły otrzymać określoną sumę pieniędzy, której wysokość zależy od wartości posiadanej nieruchomości. Nie będzie przy tym mieć znaczenia ich zdolność kredytowa, czyli wysokość uzyskiwanych dochodów. Co ważne, zachowają prawa właścicielskie, choć zostaną one w pewnym stopniu ograniczone (jest to więc inne rozwiązanie niż funkcjonująca na polskim rynku renta dożywotnia).

Przepisy nowej ustawy zapewniają szeroką ochronę kredytobiorców i precyzyjnie wskazują prawa oraz obowiązki stron umowy. Przede wszystkim jednak określają mechanizmy umożliwiające działającym w Polsce kredytodawcom (bankom) oferowanie hipotecznych kredytów odwróconych. Można oczekiwać, że w ciągu kilku miesięcy takie kredyty pojawią się w ofercie niektórych banków.

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • wyczerpujące wyjaśnienie, na czym polega odwrócony kredyt hipoteczny i czym się różni od renty dożywotniej oraz które z tych rozwiązań jest lepsze dla seniora.

Dowiesz się też, na jaką kwotę kredytu odwróconego może liczyć właściciel mieszkania lub domu i czy jego spadkobiercy będą mieli jakieś prawa do obciążonej kredytem nieruchomości.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2015 Tekst radca prawny Izabela Malinowska, adwokat Dawid Dąbrowski/kancelaria Malinowscy i Wspólnicy. Adwokaci i Radcowie Prawni. Spółka Partnerska, Kraków
warto przeczytać