Dachy na rok 2021
Jak zaostrzenie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej dachów wpłynie na ich budowę? O ile wzrośnie grubość warstw izolacyjnych? Czy łatwo będzie zapewnić domom odpowiedni standard energetyczny?
Przepływ ciepła przez dach jest zgodny z prawami fizyki (ogrzane powietrze unosi się), dlatego przez tę przegrodę ciepło „chętniej” się wydostaje niż przez inne. Z punktu widzenia strat ciepła dach jest więc dosyć istotną przegrodą w budynku. Współczynniki przejmowania ciepła na powierzchniach przegród poziomych przy takim kierunku przepływu ciepła są wyższe.
To zjawisko uwzględniają także przepisy budowlane – wymaga się, aby minimalne (graniczne) wartości współczynnika przenikania ciepła U dla dachów były niższe niż dla ścian i innych przegród budynku.
Bardziej istotna niż w przypadku pozostałych przegród jest również szczelność dachu, gdyż ciśnienie powietrza pod połacią od strony wnętrza jest wyższe niż przy innych przegrodach i łatwiej może się ono wydostać przez każdą szczelinę.
W domu jednorodzinnym przez dach lub strop poddasza może uciekać od 10 do nawet 30% ciepła. Najwięcej w domach parterowych z dużymi skomplikowanymi ...
W artykule znajdziesz:
- wskazówki, jak grubą warstwę izolacji umieścić w dachu
- przykłady dachów ocieplonych styropianem i wełną
- podpowiedź, jakie warstwy zapewnią szczelność dachu
- poprawne rozwiązania dachów płaskich i skośnych, w których ocieplenie znajduje się od okapu do kalenicy, a także te, w których ocieplenie ułożono jedynie wokół przestrzeni użytkowej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych