Przekonaj się do pompy ciepła
Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła, niewiele jednak decyduje się ją kupić i zainstalować. Dobrze, by się dowiedzieli, dlaczego warto w nią zainwestować.
Większość nowo budowanych domów w Polsce ma konstrukcję tradycyjną murowaną. Są jednak coraz lepiej zaizolowane, mają starannie zabezpieczone miejsca, w których mogłyby powstać mostki cieplne, i niekiedy system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Przepisy wymuszają lepsze ocieplenie i lepsze okna, więc zapotrzebowanie na energię do ogrzewania przeciętnego domu się zmniejsza. Jednak zapotrzebowanie na ciepło do przygotowywania ciepłej wody użytkowej pozostaje na stałym poziomie, przez co koszt jej podgrzewania może stanowić nawet 1/3 całkowitych wydatków na cele grzewcze.
Czym ogrzewać dom o takich parametrach? Można tradycyjnym lub kondensacyjnym kotłem grzewczym na gaz ziemny, płynny albo olej opałowy, kotłem na paliwo stałe, ale można także coraz popularniejszą w naszym kraju pompą ciepła wykorzystującą ciepło z otaczającego nas środowiska.
Według badania, jakie swego czasu NFOŚiGW przeprowadził wśród losowo wybranej grupy osób, niemal 42% ankietowanych wskazuje pompę ciepła ...
W artykule znajdziesz:
- podstawowe cechy pomp ciepła gruntowych i powietrznych
- zalety i ograniczenia pomp gruntowych oraz powietrznych
- warunki i koszty eksploatacji
- możliwości współpracy pompy ciepła z różnymi instalacjami
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych