To propozycja dla zwolenników budowania z naturalnych materiałów. Czym się charakteryzują i jaka jest oferta stropów ceramicznych?
Ceramikę od dawna stosuje się do budowy stropów. Najpierw były to zwykłe cegły, takie same jak do budowy ścian. Potem zaczęto produkować specjalne pustaki stropowe Akermana. Układa się je na deskowaniu i między ich ściankami betonuje belki nośne.
Obecnie najpopularniejsze są stropy bardziej zaawansowane technologicznie. Nowoczesne elementy ceramiczne do budowy stropów gęstożebrowych to duże pustaki, którymi wypełnia się pola między prefabrykowanymi elementami nośnymi. Opiera się je na gotowych belkach jak w stropach gęstożebrowych takich jak Cerambet, Eder, Heluz lub Porotherm. Niektóre pustaki są zrobione z ceramiki poryzowanej, która jest lżejsza i cieplejsza niż ceramika wypalana w sposób tradycyjny. Choć są duże, mogą być przenoszone ręcznie.
Ich zaletą jest możliwość budowy stropów bez pomocy ciężkiego sprzętu. Ta cecha oraz konieczność spajania elementów betonem sprawiają, że mimo coraz lepszych rozwiązań technologicznych nie jest to najszybszy sposób budowania ...
W artykule znajdziesz:
- przegląd ceramicznych stropów gęstożebrowych dostępnych na rynku
- informacje o ich zaletach (i wadach)
- procentowy koszt poszczególnych elementów stropu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych