Jak odprowadzić wodę spod natrysku

Eleganckie i wydajne systemy odpływowe

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Jednym z warunków komfortowej kąpieli pod prysznicem jest sprawne i skuteczne usuwanie zużytej wody, zwłaszcza w kabinach z bardzo płaskim brodzikiem lub ustawionych bezpośrednio na podłodze.

Kiedy planujemy zainstalowanie kabiny prysznicowej, zwykle skupiamy się na wyborze modelu brodzika, rodzaju szkła lub tworzywa, z którego będą zrobione ścianki kabiny, profili do ich zamocowania czy sposobu otwierania drzwi. Problem odprowadzenia wody spod prysznica często schodzi na drugi plan. Takie podejście jest może uzasadnione, gdy ścianki kabiny mają być ustawione na gotowym brodziku, ale jeżeli jego funkcję ma pełnić odpowiednio wyprofilowana i wykończona powierzchnia podłogi, to właśnie odpływ – obok przygotowania podłoża – jest tym elementem, który powinniśmy dobrze przemyśleć. Po pierwsze ze względów praktycznych, bo łatwiej o zalanie łazienki, kiedy odpływ nie jest wystarczająco wydajny albo powierzchnia, z której ma zbierać wodę, jest wykonana nie dość starannie, po drugie – z estetycznych, ponieważ mamy do wyboru wiele ciekawych rozwiązań.

Do bardzo płaskich brodzików są potrzebne syfony o niewielkiej wysokości zabudowy, które można zmieścić pod brodzikiem bez konieczności podwyższania poziomu podłogi

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • informacje o rodzajach brodzików
  • instrukcję wykonania płaszczyzny brodzikowej w podłodze
  • cechy odpływów: punktowego, liniowego i ściennego
  • ofertę odpływów prysznicowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2015 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU