Przed wyborem projektu

Patrząc z góry

Agnieszka Kunicka
Agnieszka Kunicka

Czy warto mieć balkon w domu jednorodzinnym? Czy loggia lub taras na piętrze są atutami projektu? Zdania na ten temat są podzielone, a zwolenników i przeciwników balkonów jest prawdopodobnie tyle samo. Warto przeanalizować wszystkie korzyści i mankamenty, zanim podejmiemy decyzję, który dom zbudować.

Zastanówmy się nad tym, czy mieszkając w domu jednorodzinnym, będziemy mieć pożytek z balkonu. Niektórzy są przekonani, że nie, ponieważ ich zdaniem taras posadowiony na gruncie oraz ogród w zupełności wystarczą do obcowania z naturalnym otoczeniem. Balkon – element drogi i kłopotliwy w budowie – wydaje się zbędny, więc z praktycznego punktu widzenia najlepiej z niego zrezygnować. Zwolennicy balkonów, tarasów oraz loggii w domach jednorodzinnych argumentują jednak, że mogą one spełniać różnorakie funkcje – od dekoracyjnej, przez widokową, po użytkową. To nieprawda, że balkon jest niefunkcjonalny – twierdzą. Wszystko zależy od jego wielkości i miejsca. Bywa wykorzystywany bardzo często. Abstrahując od funkcji praktycznych, korzyścią jest otwarcie domu na otoczenie. Jeżeli jest szansa na piękny widok, balkon staje się wręcz niezbędnym elementem projektu.

W artykule znajdziesz:

  • wskazówki, kiedy warto wybudować balkon, a w jakich domach się on nie sprawdzi
  • porady, na co zwracać uwagę wybierając projekt domu z balkonem
  • przykładowe zestawienie kosztów balkonu
  • rzuty i wizualizacje projektów z balkonami
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2015 Tekst architekt Agnieszka Kunicka
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU