W schowku ogrodnika

Niezbędne narzędzia i urządzenia do pielęgnacji roślin

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Kosiarka, szpadel i grabie przydadzą się na każdej działce. Ale czy to już koniec listy potrzebnych narzędzi i urządzeń do pielęgnacji roślin?

Szpadel, motyka i grabie to najważniejsze narzędzia przeznaczone do pielęgnacji ogrodu. Kupując je, należy zwrócić uwagę na to, by były ergonomiczne. Trzonek nie może być za krótki, bo długotrwałe pochylanie się w czasie pracy może się skończyć bólem pleców. W sprzedaży są narzędzia, które mają trzonek wygięty pod kątem, co zwiększa komfort pracy. Wygodnym rozwiązaniem jest też system różnych głowic (są to zwykle motyka, grabie uniwersalne i do trawnika, szpadel do docinania brzegów darni, szczotki do czyszczenia nawierzchni oraz szufla do śniegu), które bardzo łatwo mocuje się na jednym trzonku. Takie narzędzia zajmują mało miejsca, więc są szczególnie polecane na działki, na których nie ma zaplecza ogrodniczego i wszystko, co jest potrzebne do pielęgnacji roślin, jest trzymane w garażu. Warto zainwestować w narzędzia zrobione z wysokiej jakości stali nierdzewnej, bo się nie stępią, nie wygną ani nie pękną i posłużą przez wiele lat. Kupując je, należy zwrócić uwagę na ciężar – im będą lżejsze, tym mniej wysiłku będzie wymagała praca nimi.

W sprzedaży są narzędzia z tworzywa sztucznego, zwłaszcza drobne, typu łopatki, szpadelki i pazurki do pielęgnacji niewielkich rabat oraz roślin posadzonych w pojemnikach. Te wysokiej jakości, często wzmocnione włóknem szklanym, są równie trwałe jak metalowe. Z tworzywa robi się także grabie. Są lekkie i elastyczne, więc dobrze zbierają zanieczyszczenia, a przy tym ich miękkie zęby nie uszkadzają liści roślin.

W schowku ogrodnika
fot. HONDA

W artykule znajdziesz:

  • wybór 26 narzędzi, które przydadzą się do uprawy gleby, pielęgnacji trawnika, krzewów, drzew i żywopłotów oraz ułatwią utrzymanie porządku na działce.

Dowiesz się czym się kierować przy wyborze urządzenia do pielęgnacji darni, cięcia roślin i sprzątania przestrzeni wokół domu.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2015 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR