Alternatywy 4

Płytki ceglane i cegłopodobne

Radosław Murat
Radosław Murat

Nawet kolorowe farby i piękne tapety nie pokonają monotonii tynkowanych ścian. Dlatego tak ogromną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju „cegiełki”. Płytki powstają z prawdziwych, starych cegieł lub z klinkieru. Są też betonowe lub gipsowe. Poznajmy ich cechy i parametry.

Moda na ściany ceglane zaczęła się od mody na lofty, czyli postindustrialne wnętrza zaadaptowane na apartamenty. Tam jednak cegła była zastanym elementem konstrukcyjnym. Wystarczyło nie otynkować muru, by cieszyć się jej widokiem. W domach i mieszkaniach ścian z cegły raczej się nie buduje, więc efekt starego muru można osiągnąć jedynie poprzez wykorzystanie płytek ceglanych. Wykończona nimi przegroda ma wygląd prawdziwego muru i wprowadza do wnętrz pierwiastek zamierzonej surowości.

Alternatywy 4 Cegły.jpeg

Fugę między płytkami robi się ze specjalnej masy spoinującej lub z fugi do klinkieru

fot. Andrzej Golc, projekt: idsgn Paulina Olbrychowska
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2019 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU