Czyste powietrze z Muratorem

Jaki kocioł, taka kotłownia

Karolina Wrona
Karolina Wrona

Wybór sposobu ogrzewania ma liczne konsekwencje. Przede wszystkim decyduje o komforcie i kosztach użytkowania domu oraz sposobie jego oddziaływania na środowisko, ale także determinuje miejsce i warunki zainstalowania źródła ciepła.

Kiedy buduje się nowy dom i projektuje do niego system grzewczy, łatwo zaplanować idealnie dobraną do nich kotłownię.

W domu wznoszonym według projektu indywidualnego kotłownia jest zwykle zaprojektowana tak, aby spełniała wymagania odpowiednie do rodzaju kotła wybranego przez inwestora. W przypadku projektu gotowego często potrzebne są zmiany uwzględniające wymagania wynikające z zastosowania innego paliwa niż to, które przewidział projektant. Podobnie jest w budynkach istniejących, w których instalację grzewczą trzeba zmodernizować.

Najłatwiej wymienić stary kocioł ma nowszy model tego samego typu, ale gdy w grę wchodzi zmiana paliwa, którym system będzie zasilany, sytuacja się komplikuje. Kiedy na przykład – co się często zdarza – wysłużony kocioł opalany paliwem stałym trzeba zastąpić nowym urządzeniem gazowym, poza dostosowaniem samej instalacji należy spełnić rozmaite wymagania dotyczące pomieszczenia kotłowni.

Bez względu na to, czy system grzewczy będzie dostarczał ciepło do modernizowanego, czy ...

Popularny zestaw do ogrzewania – wiszący kocioł gazowy i stojący pod nim zasobnik – zajmuje niewiele miejsca i nie potrzebuje tradycyjnej kotłowni

Fot. Piotr Mastalerz
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2019 Tekst Karolina Wrona
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR