Drewno na kuracji

Odnawianie desek, belek i listew

Radosław Murat
Radosław Murat

Po jesieni, zimie i wczesnej wiośnie warto przeprowadzić oględziny drewnianych elementów domu oraz małej architektury. Pierwsze ciepłe dni poświęćmy na naprawy drewna. Usuńmy siniznę, przebarwienia i spróchniałe fragmenty. Pozbądźmy się też groźnego grzyba domowego. Radzimy, jak to zrobić najskuteczniej.

Naprawę drewna na zewnątrz domu zaplanujmy na ciepłe, bezwietrzne i suche dni. Zanim one nadejdą, mamy czas, żeby się zastanowić, jakimi materiałami zabezpieczyć i wykończyć drewniane konstrukcje i okładziny

fot. Andrzej T. Papliński

Drewno jest materiałem pięknym, ale nie zawsze trwałym. Dotyczy to zwłaszcza jego tanich, iglastych gatunków. Źle zamontowane i niewłaściwie zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami drewno może bardzo szybko stracić pierwotny wygląd lub ulec poważniejszej destrukcji. Żywotność drewnianych elementów wydłużają impregnaty, lazury, lakiery lub farby kryjące. Tworzą bezbarwną bądź kolorową zbroję, przez którą nie przenikną ani woda, ani promienie UV. Zawarte w tych preparatach środki biobójcze, niczym szczepionka, nie dopuszczą do ataków drobnoustrojów tudzież owadów. Jednak nawet taka chemiczna tarcza nie jest wieczna i po pewnym czasie musi zostać wymieniona. Dlatego każdego roku powinniśmy sprawdzać, czy drewniane elewacja, altana, płot, taras lub balustrada nie wymagają jakichś napraw. Wczesna wiosna jest na to idealną porą.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2019 Tekst Radosław Murat
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU