Instalacja kanalizacyjna
Układa się ją stopniowo: część przed rozpoczęciem budowy domu i na jej wczesnym etapie, część po zamknięciu stanu surowego, resztę podczas prac wykończeniowych. Potem trudno już cokolwiek zmienić bez kucia ścian lub posadzki albo rozkopywania działki.
1. Planuj
Ścieki z domu możemy odprowadzać do lokalnej lub centralnej sieci kanalizacyjnej, szamba albo przydomowej oczyszczalni ścieków.
Najwygodniej jest korzystać z sieci kanalizacyjnej, ale wiele wsi i małych miejscowości, a nawet obrzeży dużych miast w Polsce jej nie ma. Jednak gdy w pobliżu działki istnieje odnoga takiej sieci, właściciele nieruchomości muszą się do niej przyłączyć. Zostanie im to narzucone w warunkach zabudowy, o które będą musieli wystąpić przed wybudowaniem domu.
W okolicy nieskanalizowanej przeważnie odprowadza się ścieki do bezodpływowego zbiornika, z którego muszą być okresowo wywożone do punktów zlewowych.
Można też, jeśli na przeszkodzie nie staną niesprzyjające warunki gruntowo-wodne na działce albo brak zgody lokalnych wydziałów ochrony środowiska na odprowadzanie oczyszczonych ścieków do gruntu lub zbiornika wodnego, wybudować małą oczyszczalnię ścieków i usuwać do niej nieczystości z pojedynczego gospodarstwa domowego.
W każdym z tych ...
W artykule znajdziesz:
- zasady projektowania instalacji kanalizacyjnej
- najważniejsze informacje dotyczące układania instalacji wewnętrznej i przykanalika
- orientacyjne koszty instalacji w domu jednorodzinnym
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych