Metamorfoza drewnianej balustrady

Radosław Murat
Radosław Murat

Gdy farba się łuszczy, a w drewnie pojawiają się szpary i pierwsze ślady murszenia, nie powinniśmy zwlekać z remontem. Na przykładzie starej, drewnianej balustrady tarasu opowiemy, jak krok po kroku przeprowadzić takie prace, jakich narzędzi i materiałów użyć, na co zwracać szczególną uwagę.

Tylko niektóre gatunki drewna, dodajmy – bardzo drogie, można wystawić na działanie słońca, deszczu i mrozu bez obawy, że stracą wiele ze swojego wyglądu i nośności. Dlatego drewniane schody, balustrady, podłogi wykańczamy różnymi środkami, które nie dość, że podkreślają ich piękny wygląd, to działają jak impregnaty. Takie zabezpieczenie jest szczególnie ważne w przypadku drewnianych elementów montowanych na zewnątrz. Dzięki polakierowaniu lub zabezpieczeniu lazurą tudzież impregnatem dekoracyjno-ochronnym zmniejsza się ich nasiąkliwość, kolor zachowuje trwałość, brud nie wnika w głąb i łatwiej je wyczyścić. Tak jak kremy z filtrem powstrzymują one działanie promieni UV, które powodują przebarwienia i erozję włókien drzewnych. Biocydy obecne niekiedy w składzie tych preparatów mówią stop pleśniom, grzybom domowym i glonom, które chętnie porastają drewno.

Niestety nie ma zabezpieczeń bezterminowych, więc nawet najlepiej wykończone elementy drewniane po pewnym czasie kwalifikują się do renowacji. W ...

Praca nad odnowieniem starej balustrady może potrwać nawet tydzień. Zależy to od jej wielkości i stopnia zniszczenia

fot. Magdalena Murat

W artykule znajdziesz:

  • Instrukcję, jak odnowić drewno
  • Wyjaśnienie, jakie materiały do wykańczania drewna wybrać
  • Podpowiedź, jak poradzić sobie z drewnem butwiejącym
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2018 Tekst Radosław Murat
Zdjęcia Magdalena Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU