Zabudowa bliźniacza i szeregowa

Czym się różni od domu budowanego w granicy działki

Martyna Sługocka
Martyna Sługocka

O popularności tych form zabudowy jednorodzinnej decydują niższe koszty budowy i eksploatacji w porównaniu z domami wolno stojącymi.

Zanim zdecydujemy się kupić dom bliźniaczy albo segment bądź działkę przeznaczoną pod budowę takich domów, powinniśmy poznać charakterystyczne cechy tej zabudowy. Nie każdy dom wyglądający z zewnątrz jak bliźniak lub segment jest nim w rzeczywistości. Ponadto żadna z tych form zabudowy nie została zdefiniowana w przepisach prawa budowlanego. Dlatego inwestorzy często muszą udowadniać w urzędzie, że ich inwestycja ma być realizowana właśnie w takiej formie.

Zabudowa bliźniacza i szeregowa

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, czy domy w zabudowie bliźniaczej mogą mieć wspólne instalacje bądź wspólną ścianę, dach lub fundamenty.

Dowiesz się też, czy połówki bliźniaka muszą być identyczne, czym bliźniak różni się od domu po prostu budowanego w granicy działki i jak uzyskać pozwolenie na jego budowę.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2018 Tekst Martyna Sługocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA