Zabudowa bliźniacza i szeregowa

Czym się różni od domu budowanego w granicy działki

Martyna Sługocka
Martyna Sługocka

O popularności tych form zabudowy jednorodzinnej decydują niższe koszty budowy i eksploatacji w porównaniu z domami wolno stojącymi.

Zanim zdecydujemy się kupić dom bliźniaczy albo segment bądź działkę przeznaczoną pod budowę takich domów, powinniśmy poznać charakterystyczne cechy tej zabudowy. Nie każdy dom wyglądający z zewnątrz jak bliźniak lub segment jest nim w rzeczywistości. Ponadto żadna z tych form zabudowy nie została zdefiniowana w przepisach prawa budowlanego. Dlatego inwestorzy często muszą udowadniać w urzędzie, że ich inwestycja ma być realizowana właśnie w takiej formie.

Zabudowa bliźniacza i szeregowa

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, czy domy w zabudowie bliźniaczej mogą mieć wspólne instalacje bądź wspólną ścianę, dach lub fundamenty.

Dowiesz się też, czy połówki bliźniaka muszą być identyczne, czym bliźniak różni się od domu po prostu budowanego w granicy działki i jak uzyskać pozwolenie na jego budowę.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2018 Tekst Martyna Sługocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
ADAPTACJA PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU