Murowany czy prefabrykowany

Domy z keramzytobetonu

Dorota Czernek
Dorota Czernek

Podczas podejmowania decyzji o budowie domu z keramzytobetonu trzeba dokonać wyboru technologii, w jakiej będzie wzniesiony. Wybór powinien być podyktowany racjonalnymi względami. Zobaczmy, na czym polegają różnice.

Do murowania wykorzystuje się różnego typu pustaki, bloczki i kształtki keramzytobetonowe, których wytrzymałość pozwala na wznoszenie budynków nawet trzykondygnacyjnych. Wykonuje się z nich fundamenty, ściany konstrukcyjne nośne i działowe, nadproża, kominy i stropy. Ponieważ elementy nie mają gładkiej powierzchni, muruje się je na spoiny grubości 1–1,2 cm, używając zaprawy tradycyjnej lub ciepłochronnej.

Niektórzy producenci proponują rozwiązania systemowe umożliwiające wzniesienie całego domu z kompletu elementów keramzytobetonowych pochodzących od jednego wytwórcy. Na przykład jeden z dostępnych systemów obejmuje pustaki ścienne, szalunkowe, bloczki fundamentowe, pustaki i belki stropowe oraz kształtki nadprożowe. Warto skorzystać z takiej oferty, bo mamy wówczas gwarancję, że wszystko do siebie będzie pasowało.

Budowanie domu z prefabrykatów keramzytobetonowych zyskuje popularność głównie ze względu na bardzo krótki czas realizacji, w porównaniu z murowaniem go z pustaków czy bloczków. Elementy powstają w fabrykach według konkretnego ...

Murowany czy prefabrykowany

Prefabrykaty ustawia się na fundamencie prosto z samochodu, którym przyjechały na plac budowy. Długie i ciężkie pojazdy muszą mieć możliwość dojazdu i postoju przez potrzebny na to czas

fot. JW Budownictwo

W artykule znajdziesz:

  • zalety wyróżniające każdą z omawianych technologii
  • opis fundamentów, jakie wykonuje się pod ściany murowane i prefabrykowane
  • omówienie z jakich elementów i jak murować ściany
  • przedstawienie prefabrykatów keramzytobetonowych
  • wskazówki dotyczące wykonania nadproży, wieńców i stropów

Dowiesz się też jak wykańczać ściany od środka i od zewnątrz.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2018 Tekst Dorota Czernek
warto przeczytać