Murowany czy prefabrykowany
Domy z keramzytobetonu
Podczas podejmowania decyzji o budowie domu z keramzytobetonu trzeba dokonać wyboru technologii, w jakiej będzie wzniesiony. Wybór powinien być podyktowany racjonalnymi względami. Zobaczmy, na czym polegają różnice.
Do murowania wykorzystuje się różnego typu pustaki, bloczki i kształtki keramzytobetonowe, których wytrzymałość pozwala na wznoszenie budynków nawet trzykondygnacyjnych. Wykonuje się z nich fundamenty, ściany konstrukcyjne nośne i działowe, nadproża, kominy i stropy. Ponieważ elementy nie mają gładkiej powierzchni, muruje się je na spoiny grubości 1–1,2 cm, używając zaprawy tradycyjnej lub ciepłochronnej.
Niektórzy producenci proponują rozwiązania systemowe umożliwiające wzniesienie całego domu z kompletu elementów keramzytobetonowych pochodzących od jednego wytwórcy. Na przykład jeden z dostępnych systemów obejmuje pustaki ścienne, szalunkowe, bloczki fundamentowe, pustaki i belki stropowe oraz kształtki nadprożowe. Warto skorzystać z takiej oferty, bo mamy wówczas gwarancję, że wszystko do siebie będzie pasowało.
Budowanie domu z prefabrykatów keramzytobetonowych zyskuje popularność głównie ze względu na bardzo krótki czas realizacji, w porównaniu z murowaniem go z pustaków czy bloczków. Elementy powstają w fabrykach według konkretnego ...
W artykule znajdziesz:
- zalety wyróżniające każdą z omawianych technologii
- opis fundamentów, jakie wykonuje się pod ściany murowane i prefabrykowane
- omówienie z jakich elementów i jak murować ściany
- przedstawienie prefabrykatów keramzytobetonowych
- wskazówki dotyczące wykonania nadproży, wieńców i stropów
Dowiesz się też jak wykańczać ściany od środka i od zewnątrz.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych