13 pytań o wykańczanie poddasza
Urządzenie wygodnego i ładnego lokum pod skośnym dachem to ogromne przedsięwzięcie pochłaniające sporo wysiłku i pieniędzy. Dobrze by było, aby efekt końcowy w pełni nam to zrekompensował. O czym warto wiedzieć, żeby później nie żałować?
Poddasze to takie miejsce, które można wykończyć dopiero wówczas, gdy znajdą się na to fundusze. Bardzo często najpierw zamieszkujemy niższe kondygnacje i powoli urządzamy przestrzeń pod skosami. Jednak ważne jest, aby nie pozostawić jej bez ocieplenia. To jest konieczne, gdyż w przeciwnym razie dom będzie się bardzo wychładzał, a latem nagrzewał. Do czasu wykończenia poddasza warto ocieplić połacie dachowe. Popularnym rozwiązaniem jest wcześniejszy zakup wełny mineralnej i rozłożenie jej na stropie oddzielającym zamieszkane pomieszczenia od poddasza. Powstanie w ten sposób prowizoryczna termoizolacja zapobiegająca ucieczce ciepła przez dach. Później, gdy nadejdzie pora na zajęcie się poddaszem, wełna ze stropu powędruje między krokwie.
Problemu z wychładzaniem poddasza nie będziemy mieli, jeśli zastosujemy tak zwaną termoizolację nakrokwiową, czyli ułożymy ocieplenie od zewnątrz dachu, przed wykończeniem połaci blachą lub dachówkami.
W artykule znajdziesz:
- Informacje, czym zabudować skosy poddasza?
- Wyjaśnienie, jak wentylować poddasze?
- Porady dotyczące doświetlenia poddasza
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych