Współczesny dom z piwnicą
Można ją zrobić pod całym domem lub tylko pod jego częścią. Muszą do niej prowadzić wygodne schody. Ściany i podłogę trzeba tak zaizolować, by były suche i ciepłe. Nawet jeśli piwnica jest niemal całkowicie zagłębiona w gruncie, warto zapewnić dostęp światła dziennego do pomieszczeń, z których najczęściej się korzysta.
Kiedyś piwnica była nieodłącznym elementem budynków i zazwyczaj służyła do przechowywania żywności i opału. Nieskuteczne izolacje przeciwwilgociowe i niedostateczna wentylacja powodowały jednak, że jej użytkowanie było kłopotliwe. Dlatego wiele współczesnych domów wybudowano bez piwnic. Lecz gdy buduje się dom na małej działce z ograniczoną powierzchnią zabudowy, piwnica jest bardzo przydatna. Dzięki temu nie trzeba ograniczać funkcji mieszkalnej na kondygnacjach nadziemnych, aby umieścić tam pomieszczenia techniczne (na przykład kotłownię) i pomocnicze. Dziś wiadomo, jak zbudować piwnicę, by była sucha, ciepła i dobrze wentylowana. Jeżeli jeszcze badania gruntowe wykażą, że w poziomie posadowienia występują przepuszczalne grunty piaszczyste i poziom wody gruntowej jest poniżej podłogi piwnicy, to jej budowa nie będzie skomplikowana.
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, jak wielkość piwnicy wpływa na proste lub skomplikowane wykonawstwo
- informacje o konstrukcji piwnicy - zależnie od tego, czy jest pod całym domem, czy tylko pod jego częścią, a także czy jest całkiem zagłębiona w gruncie, czy tylko częściowo
- podpowiedzi, jak poprawnie izolować piwnicę od wody i strat ciepła
- opis, zdjęcia i rysunki ław schodkowych i żelbetowej płyty fundamentowej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Andrzej T. Papliński