Zdrowa podłoga

Wykładziny podłogowe z surowców naturalnych

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Naturalna podłoga to nie tylko drewno. Pora przypomnieć, że wśród wykładzin podłogowych są też takie, które produkuje się z materiałów pochodzenia organicznego. Przedstawiamy wykładziny z linoleum, wełny, korka, sizalu, kokosa oraz innych włókien roślinnych.

Dlaczego wykładziny z surowców naturalnych

  • Poszanowanie przyrody. Są produkowane z materiałów pochodzenia organicznego. To surowce odnawialne i łatwe do recyklingu. Wyrzucone na śmietnik w ciągu kilku lat ulegną rozkładowi.
  • Życie w zdrowym otoczeniu. Materiały naturalne sprzyjają powstawaniu korzystnego mikroklimatu w domu. Wykładziny nie wydzielają szkodliwych substancji. Są polecane dla alergików.
  • Bardzo różnorodna propozycja. Oferta wykładzin zadowoli zwolenników prostoty i surowości, jak i luksusowego, ekskluzywnego wykończenia. To propozycja dla osób o różnej zasobności portfela.

1. Wełna

Wykładziny wełniane mają grubość 6-18 mm. Są sprzedawane jako pas odcięty z rolki o szerokości 2-5 m. Gramatura runa wynosi 800-2000 g/m2. Im gęstsze i cięższe będzie runo, tym trwalsza wykładzina. Do produkcji wykładzin podłogowych używa się przede wszystkim wełny owczej. Mniej popularne są wykładziny z dodatkiem sierści koziej (20%). Materiał jest tkany i mocowany na podłożu z juty, filcu, siatki polipropylenowej lub masy lateksowej. Stosuje się różnego rodzaju sploty proste albo pętelkowe, wykładziny mogą mieć też runo cięte. Wełnę można łatwo barwić na dowolny kolor. Większość wykładzin jest jednobarwna, ale można kupić także takie o splecionych niciach różnego koloru. Wełna owcza jest miękka i gładka. Sierść kozia na pierwszy rzut oka jest mało podobna do wełnyśliska, bardzo lekka i niezwykle delikatna w dotyku. Wykładziny z dodatkiem koziego runa są delikatniejsze, bardziej śliskie, gładsze. Wykładzina wełniana...

Zdrowa podłoga

Wełna

fot. CENTRUM WITEK

W artykule znajdziesz:

  • zalety wykładzin z surowców naturalnych
  • przewodnik po materiałach, które mogą stanowić taką podłogę: linoleum, wełna, korek, włókna roślinne (właściwości materiału, dostępne rozmiary, grubość, cena, opis, jak taka wykładzina powstaje, informacje o certyfikatach ekologiczności lub niskiej emisji)
  • zdjęcia pokazujące możliwe wzory i kolory – efekty na podłodze, jakie da się uzyskać dzięki tym materiałom
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2016 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać