Klimatyzacja
Nikt nie ma wątpliwości, że w naszym klimacie zimą dom musi być ogrzewany. Coraz więcej osób marzy jednak i o tym, by latem można go było chłodzić, więc decyduje się na zainstalowanie klimatyzacji.
Lubimy, kiedy wnętrza mają duże okna skierowane na słoneczną stronę, bo wtedy dociera do nich dużo naturalnego światła, a w słoneczne zimowe dni – także upragnionego ciepła. Jednak to, co przez część roku jest atutem, w upalne lato, a coraz częściej także późną wiosną i wczesną jesienią, może nam uprzykrzyć życie, sprawiając, że temperatura we wnętrzach będzie wzrastała powyżej dobrze przez nas tolerowanej wartości dwudziestu kilku stopni Celsjusza. Gdy przymierzamy się dopiero do budowy domu, możemy go tak zaprojektować, by jego masywna konstrukcja, dobra izolacja termiczna oraz system wentylacji umożliwiały jak najlepsze wykorzystywanie naturalnego chłodu dostępnego w przyrodzie – przez magazynowanie go podczas chłodniejszej części doby i oddawanie w cieplejszej. Możemy także zminimalizować napływ do wnętrz ciepłego powietrza, projektując i instalując szczelną stolarkę wyposażoną dodatkowo w stałe żaluzje zewnętrzne lub rolety.
Takie zabiegi są jednak czasem niewystarczające ...

Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów typu split najczęściej wiesza się pod sufitem klimatyzowanych wnętrz. Bliskie sąsiedztwo ściany zewnętrznej, na lub przy której można zamocować jednostkę zewnętrzną, ułatwia spełnienie zaleceń odnośnie do ich wzajemnej odległości
fot. Piotr Mastalerz, projekt: Szymon BrzezowskiW artykule znajdziesz:
- korzyści z zamontowania klimatyzacji w domu
- dostępne funkcje klimatyzatorów
- różnice między klimatyzatorami split i multisplit
- zasady doboru mocy klimatyzatora
- wskazówki dotyczące montażu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych