Odkurzanie planowane

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Instalacja centralnego odkurzania nie jest w domu niezbędna, ale korzystnie wpływa na estetykę wnętrz i komfort użytkowników. Najwygodniej wykonać ją podczas budowy domu, więc nie warto odkładać tej decyzji na później.

Odkurzacz centralny to nie tylko urządzenie, lecz cały system, który, tak jak większość instalacji, należy zamontować podczas jego budowy lub wykańczania – wtedy, kiedy układa się instalacje hydrauliczne i elektryczną. Na tym etapie można go stosunkowo łatwo ukryć. W wykończonych wnętrzach widoczne są wyłącznie gniazda ssące oraz jednostka centralna i tylko do nich jest łatwy dostęp. Rury są w większości trwale zabudowane pod posadzką i w ścianach, więc jeśli chcemy, by instalacja służyła nam przez długie lata i nie przysparzała problemów podczas eksploatacji, powinniśmy zadbać o to, by została dobrze i zgodnie z naszymi potrzebami zaprojektowana oraz bezbłędnie wykonana.

Aby na tym etapie nie ponosić całkowitych kosztów systemu, można ograniczyć się do zakupu i zamontowania rur oraz gniazd ssących, a jednostkę centralną dokupić i zainstalować później.

Z zamontowaniem systemu poradzi sobie większość instalatorów sanitarnych, a nawet ...

Odkurzanie planowane

Mówi się, że najważniejsza w centralnym odkurzaniu jest jednostka centralna, jednak to nie o niej, lecz o ułożeniu instalacji trzeba myśleć w pierwszej kolejności, zanim dom zostanie wykończony. Kupno dobrej jednostki można odłożyć na później, ukrycia rur ssących w ścianachnie

fot.Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • zalety odkurzacza centralnego
  • podstawowe informacje o jednostkach centralnych i pozostałych elementach instalacji
  • wskazówki dotyczące rozprowadzenia instalacji centralnego odkurzania
  • zasady prawidłowej eksploatacji centralnego odkurzania
  • zdjęcia z montażu instalacji w nowo budowanym domu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2016 Tekst Małgorzata Drobnik
Zdjęcia Piotr Mastalerz
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR