Murator pomaga

Automatyka instalacji grzewczej

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Jaką regulację stosować?

Wszystko zależy od komfortu, który chcemy osiągnąć, i kosztów, jakie jesteśmy gotowi ponieść na konieczne do tego urządzenia.

Najprostszą i najtańszą, ale także najmniej precyzyjną formę sterowania zapewni regulator (termostat), w który jest wyposażone każde urządzenie grzewcze. Ustawienie go na określonym poziomie ogranicza temperaturę wody grzewczej i dzięki temu dostosowuje wydajność ogrzewania do aktualnego zapotrzebowania na nie w pomieszczeniu. Kiedy we wnętrzach robi się za gorąco, regulator ustawia się tak, by wyłączał urządzenie grzewcze przy niższej temperaturze, a gdy jest za zimno – przy wyższej.

Taki sposób regulacji wymaga stałego bezpośredniego zaangażowania użytkownika i nie uwzględnia temperatury powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu ani tym bardziej warunków panujących na zewnątrz budynku. Jest nieprecyzyjny i nie gwarantuje uzyskania komfortu cieplnego. W nowoczesnych instalacjach trudno uznać go za wystarczający. Dlatego wyposaża się je zwykle w urządzenia nazywane regulatorami (termostatami) pokojowymi albo – jeszcze lepiej – w tak zwaną regulację pogodową.

Regulacja pokojowa wymaga...

W artykule znajdziesz:

  • informacje o sposobach regulowania instalacji grzewczej
  • róznice wynikające z działania automatyki pokojowej oraz pogodowej
  • wskazówki dotyczące regulacji kotłów na paliwa stałe
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2016 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA