Murator pomaga

Automatyka instalacji grzewczej

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Jaką regulację stosować?

Wszystko zależy od komfortu, który chcemy osiągnąć, i kosztów, jakie jesteśmy gotowi ponieść na konieczne do tego urządzenia.

Najprostszą i najtańszą, ale także najmniej precyzyjną formę sterowania zapewni regulator (termostat), w który jest wyposażone każde urządzenie grzewcze. Ustawienie go na określonym poziomie ogranicza temperaturę wody grzewczej i dzięki temu dostosowuje wydajność ogrzewania do aktualnego zapotrzebowania na nie w pomieszczeniu. Kiedy we wnętrzach robi się za gorąco, regulator ustawia się tak, by wyłączał urządzenie grzewcze przy niższej temperaturze, a gdy jest za zimno – przy wyższej.

Taki sposób regulacji wymaga stałego bezpośredniego zaangażowania użytkownika i nie uwzględnia temperatury powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu ani tym bardziej warunków panujących na zewnątrz budynku. Jest nieprecyzyjny i nie gwarantuje uzyskania komfortu cieplnego. W nowoczesnych instalacjach trudno uznać go za wystarczający. Dlatego wyposaża się je zwykle w urządzenia nazywane regulatorami (termostatami) pokojowymi albo – jeszcze lepiej – w tak zwaną regulację pogodową.

Regulacja pokojowa wymaga...

W artykule znajdziesz:

  • informacje o sposobach regulowania instalacji grzewczej
  • róznice wynikające z działania automatyki pokojowej oraz pogodowej
  • wskazówki dotyczące regulacji kotłów na paliwa stałe
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2016 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Ogrzewanie podłogowe
Nowoczesne urządzenia grzewcze wytwarzają ciepło o niskich parametrach, więc w instalacjach przez nie zasilanych najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. W...
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Podstawowe zasady zestawiania kolorów
Nie jest tajemnicą, że udane zestawienie kolorów to klucz do pięknych wnętrz. Prezentujemy podstawowe zasady rządzące kolorami. Może dzięki lekturze...
FARBY DO WNĘTRZ