Wymiana kotła gazowego
Zwykły na kondensacyjny
Planujesz modernizację kotłowni gazowej? Dowiedz się, jakich zmian trzeba w niej dokonać, żeby zainstalować kocioł kondensacyjny zamiast zwykłego.
Zastosowanie technologii kondensacyjnej powoduje, że kocioł jest droższy, za to jego sprawność jest wyższa, więc zużywa on mniej gazu. Różnica w stosunku do starych, wyeksploatowanych gazowych kotłów niekondensacyjnych z prostym układem regulacji sięga nawet 30%, z czego kilkanaście wynika z wykorzystania ciepła uwalnianego podczas kondensacji pary wodnej.
Jesienią ubiegłego roku wszedł w życie przepis zobowiązujący producentów do sprzedawania urządzeń grzewczych o określonej minimalnej efektywności. W związku z tym wszystkie dostępne w sprzedaży kotły gazowe o mocy do 400 kW, z wyjątkiem tych z otwartą komorą spalania dwufunkcyjnych o mocy do 30 kW i jednofunkcyjnych o mocy do 10 kW, powinny być teraz kondensacyjne.
Może się zatem okazać, że w miejsce starego, wymagającego wymiany kotła będziemy mogli kupić już tylko kondensacyjny. Skoro musimy zapłacić więcej za technologię umożliwiającą uzyskanie wyższej efektywności, dobrze by było w pełni ...
W artykule znajdziesz:
- wiedzę na temat technologii kondensacyjnej w kotłach gazowych
- wyjaśnienie, dlaczego stara instalacja grzewcza może nie być odpowiednia do współpracy z nowoczesnym kotłem gazowym
- korzyści wynikające z modernizacji instalacji c.o. w przypadku wymiany kotła
- informacje, co należy zrobić, żeby nowy kocioł działał sprawnie
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych