spis treści

Murator 6/2016

Ogrzewanie gazowe czy węglowe?
ważne wybory

Ogrzewanie gazem czy węglem? Zdecyduj przed budową

Gaz to paliwo wygodne i czyste, za to ogrzewanie węglem jest tańsze. Co wybrać? Porównujemy koszty, przedstawiamy urządzenia oraz pokazujemy doświadczenia inwestorów, którzy już wybrali.
Z kamerą (termowizyjną) w Krakowie
rozmowy o budowaniu

Z kamerą termowizyjną w Krakowie: walka o czyste powietrze

W walczącej o czyste powietrze stolicy Małopolski każda inicjatywa promująca działania przyjazne środowisku jest potrzebna jak tlen. „Ciepły Kraków” to nie tylko akcja informacyjna, ale też bezpłatne badania termowizyjne pozwalające opracować indywidualny plan modernizacji każdego budynku.
Pod czerwonym dachem
architektura i wnętrza

Mazurski dom z czerwonym dachem i ceglaną elewacją

Tradycyjna bryła, nowoczesne technologie i odpowiadające dzisiejszym potrzebom rozwiązania funkcjonalne. Sumą tych trzech składników jest wyjątkowe miejsce odpoczynku, z którego niechętnie wraca się do dużego miasta.
Drugie życie kostki
architektura i wnętrza

Drugie życie kostki. Zupełna metamorfoza odmieniła stary niefunkcjonalny dom

Dwa niezależne mieszkania i funkcjonalne wnętrze, czyli modernizacja domu w Poznaniu.
Modny dach
architektura i wnętrza

Dachowe trendy: 4 najmodniejsze materiały pokryciowe

Najmodniejsze materiały pokryciowe to dachówka płaska, blacha płaska, panele z blachy na zatrzask oraz płytki włóknocementowe. Wszystkie pozwalają uzyskać jednolite, gładkie powierzchnie o nieco surowym wyglądzie. W sam raz na prosty dach nowoczesnego domu.
Podwyższanie ścianki kolankowej
architektura i wnętrza

Czy warto podwyższać ściankę kolankową?

Może zwiększyć funkcjonalność przestrzeni pod skosami, ale i popsuć proporcje bryły. Czy warto decydować się na ten krok? Przemyślmy wszystkie jego konsekwencje.
Mury pod lupą
budowa i remont

Materiały murowe pod lupą. Co wpływa na ich parametry?

Parametry pojedynczych elementów murowych to co innego niż parametry muru. Warto o tym pamiętać, porównując właściwości różnych materiałów.
Luksusowe okna połaciowe
budowa i remont

Luksusowe okna połaciowe

Poddasze może być nieużytkowe, użytkowe lub naprawdę wystrzałowe. Jeżeli chcemy mieć pod dachem salon bis, musimy zastosować okna o wyższym standardzie – większe, cieplejsze i w pełni zautomatyzowane.
Koszty
budowa i remont

Koszty luksusowych okien na poddasze

Zobacz, ile trzeba zapłacić za okna z wyższej półki i luksusowe akcesoria. Symulację kosztów przeprowadzimy na nowoczesnym domu z Kolekcji Muratora. Wycenę przygotowała firma Fakro.
Ściany z silikatów
budowa i remont

Inżynier konstruktor radzi: budowa ścian z silikatów

Są chętnie proponowane w projektach, bo są wytrzymałe i mogą mieć stosunkowo małą grubość. Inwestorzy cenią silikaty za to, że wymurowane z nich ściany są zdrowe i gładkie.
Ocieplanie z grubej rury
budowa i remont

Konkurent dla wełny mineralnej. Natryskowe piany poliuretanowe

Wełna, styropian i inne materiały termoizolacyjne mogą czuć się zagrożone. Piana poliuretanowa atakuje. Od kilku lat obserwujemy znaczny wzrost jej popularności. Czas przyjrzeć się bliżej temu produktowi, aby poznać jego właściwości i możliwości.
Ściany jak z kamienia
budowa i remont

7 pomysłów na wykończenie ścian we wnętrzu: ściana jak z kamienia

Oto kilka propozycji materiałów, dzięki którym można w dość prosty sposób wykończyć ściany, kominki, blaty oraz parapety, żeby wyglądały jak kamienne.
Fundamenty bez wilgoci
budowa i remont

Fundamenty bez wilgoci. Izolacje bitumiczne

Pokazujemy, jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową z tanich i popularnych roztworów lub emulsji asfaltowych oraz pap.
Przebudowa domu
budowa i remont

Jak powiększyć dom? Przebudowa domu w pytaniach i odpowiedziach

Można to zrobić bez zmiany gabarytów budynku, ale w wielu wypadkach nadbudowuje się bryłę lub rozbudowuje ją w bok.
Ciepło ze ściany
instalacje i wyposażenie

Ciepło ze ściany. Ogrzewanie płaszczyznowe

Może być jedynym systemem grzewczym albo uzupełniającym dla ogrzewania podłogowego lub tradycyjnej instalacji z grzejnikami.
Bezpieczna posesja
instalacje i wyposażenie

Bezpieczna posesja z alarmem zewnętrznym

Jeśli chcemy dobrze chronić dom, powinniśmy zabezpieczyć także jego bezpośrednie otoczenie, instalując systemy ochrony zewnętrznej. Umożliwią one wczesne wykrycie próby włamania, co wydłuży czas na skuteczną interwencję i ograniczy potencjalne straty.
Bez kosiarki ani rusz
wokół domu

Bez kosiarki ani rusz. Przegląd urządzeń do koszenia trawnika

Zaczyna się sezon prac ogrodowych. Jednym z zabiegów, których absolutnie nie można pominąć, jest koszenie trawnika. Żeby ta praca nie odebrała całej przyjemności z posiadania ogrodu, warto poszukać urządzenia dobrze dostosowanego do naszych potrzeb.
Zamiast drewna
wokół domu

Taras z desek kompozytowych. Lepszy niż z drewna?

Są trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, nie wymagają konserwacji. Deski kompozytowe przypominają naturalne drewno i z powodzeniem mogą je zastąpić.
Kto po kim dziedziczy
prawo i pieniądze

Kto po kim dziedziczy, czyli jak zadbać, żeby spadek trafił we właściwe ręce. Dziedziczenie w praktyce

Każdy może dowolnie zadysponować swoim majątkiem lub jego poszczególnymi składnikami na wypadek śmierci. Jeśli jednak nie sporządzimy testamentu, spadek odziedziczą spadkobiercy ustawowi na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.
Pożyczki pieniężne w rodzinie
prawo i pieniądze

Pożyczki pieniężne w rodzinie

Wyjaśniamy, jak są opodatkowane, kiedy są zwolnione z podatku i jakie mogą być konsekwencje ukrywania pożyczki przewyższającej kwotę wolną od podatku.
Zamek z palet – zbuduj miejsce zabaw dla dzieci. PROJEKT DO POBRANIA
dodatek do muratora

Zamek z palet – zbuduj miejsce zabaw dla dzieci. PROJEKT DO POBRANIA

Dla naszych czytelników mamy gotowy projekt drewnianego zamku z piaskownicą do zabawy! Można go zrobić tanio, wykorzystując drewniane palety.