Czy warto przeprowadzić taki remont? Od czego zacząć? Kiedy inwestycja się zwróci? Szukając odpowiedzi na te pytania, możemy trafić i na informacje prawdziwe, i zupełnie wyssane z palca. Nikt tego lepiej nie rozwikła niż nasi eksperci.
Termomodernizacja to zadanie interdyscyplinarne. Obejmuje szereg prac: wymianę okien, modernizację instalacji grzewczej, usprawnienie wentylacji, ocieplanie, aż po montaż nowych urządzeń grzewczych. Trudno się w tym wszystkim połapać. Na pewno nie uda się zlecić wszystkiego jednej firmie. Nasz budżet zainteresuje wielu specjalistów, którzy będą o niego konkurować z pozostałymi. Prawdopodobnie z tego względu powstało tyle sprzecznych opinii na temat termomodernizacji domów.
Nikt lepiej tego nie wyjaśni niż niezależni eksperci zajmujący się na co dzień kwestiami renowacji cieplnej budynków mieszkalnych: Maria Dreger – ekspert Rockwool Polska, Szymon Firląg – specjalista do spraw budownictwa energooszczędnego w Building Performance Institute Europe i adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Anna Gil – doradca techniczny w firmie Isover, Krystian Jędrak – konsultant projektu Ciepły Kraków, właściciel firmy prowadzącej badania i analizy termowizyjne, Krzysztof Krzemień – dyrektor techniczny w firmie Termo Organika, Piotr Pawlak – kierownik działu zarządzania produktowego i doradztwa Rockwool Polska, Wiesław Sarosiek – wykładowca na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej, członek zarządu Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.
1. Termomodernizacji nie można rozłożyć na raty – mit
Czy modernizacja cieplna powinna przebiegać w myśl zasady – raz a dobrze? Na pewno lepiej jest zrobić wszystko za jednym zamachem, ale nie każdego na to stać. Co można poradzić osobom, których stan domu przymusza do termomodernizacji, a nie mają wystarczających funduszy?
– Jeśli nie stać nas na gruntowną termomodernizację, warto wykonać prace etapowo, zaczynając od miejsc, w których inwestycja zwróci się najszybciej. Wtedy też zysk finansowy z oszczędności na ogrzewaniu i chłodzeniu należy dołożyć do domowego funduszu remontowego – radzi Krystian Jędrak. – W zasadzie można rozłożyć termomodernizację na etapy, ale pod warunkiem...
W artykule znajdziesz:
- wypowiedzi ekspertów wyjaśniające różne wątpliwości dotyczące termomodernizacji budynków
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Eksperci: Maria Dreger – ekspert Rockwool Polska, Szymon Firląg – specjalista do spraw budownictwa energooszczędnego w Building Performance Institute Europe i adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Anna Gil – doradca techniczny w firmie Isover, Krystian Jędrak – konsultant projektu Ciepły Kraków, właściciel firmy prowadzącej badania i analizy termowizyjne, Krzysztof Krzemień – dyrektor techniczny w firmie Termo Organika, Piotr Pawlak – kierownik działu zarządzania produktowego i doradztwa Rockwool Polska, Wiesław Sarosiek – wykładowca na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej, członek zarządu Zrzeszenia Audytorów Energetycznych