Żywopłoty

Co sadzić, jak pielęgnować

Anna Skórkowska
Anna Skórkowska

Te zielone ściany różnej wysokości mogą być w ogrodzie efektownym elementem dekoracyjnym, a przy tym pełnić istotne funkcje w zagospodarowaniu działki.

Tworzą ramy ogrodu lub dzielą jego przestrzeń. Gdy są dobrze utrzymane, prezentują się znakomicie, a dodatkowo mają istotny wpływ na lokalny mikroklimat. Mają dużo liści, więc dostarczają znaczne ilości tlenu. Jeśli rosną wzdłuż ogrodzenia, zatrzymują spaliny, uliczny kurz i inne zanieczyszczenia powietrza. Pochłaniają i rozpraszają fale dźwiękowe, a więc zmniejszają docierający z zewnątrz hałas. Wysokie i gęste osłaniają też skutecznie od wiatru, dzięki czemu otoczenie domu staje się bardziej zaciszne. To sprawia, że w porównaniu z okolicą panuje tu temperatura o kilka stopni wyższa, gdy jest chłodno, natomiast niższa podczas upałów. Jednocześnie, ponieważ rośliny oddają do atmosfery wodę czerpaną z głębi ziemi, zwiększa się wilgotność powietrza, co jest szczególnie ważne, gdy panuje susza, a elewacje są nagrzane.

Żywopłoty

Jeśli będziemy systematycznie ciąć żywopłot grabowy, możemy uformować zwartą, bardzo wysoką ścianę skutecznie oddzielającą posesję od ruchliwej ulicy

fot. Jacek Skórkowski

W artykule znajdziesz:

  • praktyczne wskazówki, jak założyć i pielęgnować żywopłot naturalny i formowany
  • zestaw roślin, które nadają się na żywopłot
  • galerię zdjęć pokazujących ciekawe żywopłoty i rośliny, które świetnie spełnią się w tej funkcji
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2016 Tekst Anna Skórkowska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU