Budujemy podjazd i ścieżkę

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Nawierzchnie to stały element każdej posesji. Zwykle są one utwardzone kostkami brukowymi. Ich budowa nie jest trudna, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka zasad wykonania.

Dobrze zaprojektowane nawierzchnie zapewnią dogodną komunikację na działce i sprawią, że otoczenie domu będzie estetyczne. Muszą być wygodne, co oznacza, że podjazd powinien mieć co najmniej 3 m szerokości, a ogrodowa ścieżka nie mniej niż 0,8 m. To, czy będą trwałe, zależy nie tylko od materiału, którym zostały wybrukowane, ale przede wszystkim od właściwego wykonania warstw leżących pod spodem.

Budujemy podjazd i ścieżkę

Przed zbudowaniem nawierzchni trzeba ułożyć instalację elektryczną do furtki (domofon, oświetlenie wejścia) i bramy automatycznej. Zawczasu należy również pomyśleć o oświetleniu ogrodu, a także założeniu automatycznego nawadniania. W przeciwnym razie może się okazać, że w niektórych miejscach konieczne będzie rozebranie nawierzchni i po zrobieniu instalacji ponownie jej ułożenie

fot. Wiktor Greg

W artykule znajdziesz:

  • rady, jak krok po kroku zbudować nawierzchnię w ogrodzie (wraz z rysunkami technicznymi i zdjęciami pokazuącymi etapy budowy)
  • informacje o materiałach, z których można je wykonać: bruku klinkierowym, kostce betonowej, klinkierze brukowym
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2016 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU