Damy radę

Jak naprawić narożnik

Maciej Iwaniec
Maciej Iwaniec

Służą do tego gotowe profile, które umożliwiają wyprowadzenie równej linii na wypukłych narożnikach ścian tynkowanych. Stosuje się je we wnętrzach do wykańczania otworów okiennych i drzwiowych oraz styków ścian.

Kiedyś proste narożniki wykonywano od łaty. W starych domach spotyka się także narożniki wyoblone lub ze ścięciem zrobionym za pomocą szablonów. W pomieszczeniach mających charakter magazynowo-przemysłowy już w XIX w. standardowo stosowało się wzmocnienia ze stalowych narożników osadzanych w murze. Do pomieszczeń mieszkalnych metalowe wzmocnienia narożników wprowadzono stosunkowo niedawno wraz z techniką wykonywania tynków maszynowych. Podczas użytkowania te fragmenty ścian są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Na większości z nich widać wielokrotne większe naprawy lub drobne poprawki przy użyciu różnych materiałów. Podpowiadamy, jak wymienić narożniki i prawidłowo je osadzić, gdy remontujemy dom.

Żeby narożnik dwóch ścian długo pozostał równy i nieobtłuczony, wstawia się w tym miejscu metalowy profil o wzmocnionej krawędzi

fot. Jan Wajszczuk

W artykule znajdziesz:

  • informacje o rodzajach profili służących do wzmacniania narożników (z jakich materiałów są wykonane, do jakich tynków są przeznaczone)
  • wskazówki, jak naprawiać uszkodzone narożniki
  • instrukcję zdjęciową, jak wstawiać wzmocnienia do narożników wokół drzwi
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2016 Tekst Maciej Iwaniec
warto przeczytać