spis treści

Murator 4/2014

Mały dom – jak się w nim mieszka
rozmowy o budowaniu

Mały dom – atuty i ograniczenia. Właściciele dzielą się doświadczeniami

Domy, o których chcemy opowiedzieć, mają nie więcej niż 110 m2 powierzchni użytkowej, czyli kwalifikują się do dopłat w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Czy w małych domach da się wygodnie mieszkać? Ich właściciele dzielą się doświadczeniami.
Na początku był prostokąt
architektura i wnętrza

Ciepły i nowoczesny dom w prostokątnej bryle

Ten dom przekonuje, że pustka i światło są dla architektury równie ważne jak mury czy stal. Po prostu ona żyje wtedy, kiedy oddycha.
Zmiany projektu w trakcie adaptacji
architektura i wnętrza

Zmiany projektu w trakcie adaptacji

Po wyborze projektu gotowego przychodzi czas na jego adaptację, czyli dostosowanie go do konkretnej działki. To najlepszy moment na wprowadzenie w dokumentacji zmian, dzięki którym dom w większym stopniu będzie spełniał oczekiwania inwestorów.
Wspólna przestrzeń
architektura i wnętrza

Przepis na wygodny pokój dzienny: aranżacje i zasady urządzania salonu

Strefa dzienna jest miejscem rodzinnych posiłków, imprez w gronie przyjaciół, realizowania swoich pasji oraz błogiego lenistwa. Jak sprawić, aby była przyjazna, wygodna i aby sprzyjała długim spotkaniom?
Z nowym poddaszem
dom jak nowy

Z nowym poddaszem

Dobudowane, adaptowane na cele mieszkalne może zwiększyć przestrzeń życiową domowników i unowocześnić dom. Podpowiadamy, co zrobić, żeby odmłodniał i stał się przestronny.
Sześć razy „naj”
budowa i remont

Ranking materiałów na ściany dwuwarstwowe

Budujecie dom i zdecydowaliście się na ściany dwuwarstwowe? Poznajcie murowanych liderów w sześciu kategoriach.
Naprawa hydroizolacji
budowa i remont

Naprawa hydroizolacji

Problemy z wilgocią w domu mogą się zacząć w każdym czasie. Ich przyczyny są bardzo różne: błędna metoda wykonania hydroizolacji, nieodpowiedni materiał bądź zwykła niestaranność wykonawców. Radzimy, jak nie popełniać błędów, oraz pokazujemy, jak naprawiano izolacje w kilku domach.
Zakładkowa płaska
budowa i remont

TREND – płaska dachówka

Dachy pokryte tym materiałem wyróżniają się prostotą. Na połaci panuje porządek wyznaczony przez poziome linie dolnych krawędzi dachówek. To propozycja dla miłośników solidnych, nowoczesnych form.
Jakie okna najczęściej kupujemy
budowa i remont

Jakie okna najczęściej kupujemy

Ważne są ich wygląd, cena, ale także parametry. Aby dokonać świadomego wyboru, warto jasno określić, na czym nam najbardziej zależy, a z czego możemy ewentualnie zrezygnować.
Jak dopasować bramę garażową
budowa i remont

Brama garażowa: wymagania montażowe

Dobrze jest sprawdzić w projekcie garażu, jaki rozmiar bramy zaproponowano oraz ile miejsca mamy na ścianie nad otworem i po jego bokach. Te wielkości są ważne, żeby można było szybko i tanio kupić bramę oraz bez problemu ją zamontować.
Na mat lub połysk
budowa i remont

Odnawianie i malowanie starych ścian od A do Z

Stare, zniszczone powłoki mogą sprawiać trudność podczas odnawiania ścian. Przedstawiamy podstawowe zasady oraz wyjaśniamy, jak naprawić ubytki, zamalować plamy, lamperie czy tapety.
Ekologiczne i praktyczne
instalacje i wyposażenie

Wszystko o peletach - jak ich używać, w czym palić, jak osiągnąć najlepszą sprawność spalania

Pelety drzewne wciąż są u nas paliwem niedocenianym. Są wygodniejsze niż węgiel, gdy się je spala w urządzeniach o odpowiedniej konstrukcji.
Powietrze do wentylacji
instalacje i wyposażenie

Nawiewniki – jak sprawnie dostarczyć powietrze do wentylacji

W domach z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną precyzyjnie dostarczają je wentylatory. Jedynym skutecznym sposobem doprowadzenia go do pomieszczeń z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną wywiewną są nawiewniki.
Kłopoty z pompą ciepła
instalacje i wyposażenie

Uważaj na błędy! 6 problemów z pompą ciepła

Pompa ciepła to urządzenie trwałe i niezawodne. Jednak podczas wybierania urządzenia, projektowania oraz wykonywania instalacji jest wiele okazji do popełnienia błędu. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Zmagania z niską emisją
instalacje i wyposażenie

Ogrzewanie węglowe – jak wpływa na środowisko i czy może być bardziej ekologiczne?

Duża liczba indywidualnych kotłowni węglowych to spory problem w wielu miejscowościach. Czas na zmiany.
Wiosna, czas sadzenia
wokół domu

Wiosna, czas sadzenia

Gdy dni robią się coraz cieplejsze, z przyjemnością myślimy o pracy w ogrodzie. Jednymi z milszych czynności są planowanie zieleni wokół domu i sadzenie roślin.
Poradnik ogrodnika
wokół domu

Poradnik ogrodnika: ściółkowanie roślin, lewizje w donicy, czosnki ozdobne, sposób na aromatyczne zioła

Wiosna jest pięknym okresem w ogrodzie. W tym poradniku powiemy, jak dbać o rośliny, zwłaszcza gdy temperatura jeszcze nie rozpieszcza, zdradzimy sposób na aromatyczne zioła, opowiemy o pięknej i odpornej roślinie do donicy oraz jak poradzić sobie z czosnkiem, który szybko traci urodę.
Wiosenne porządki na tarasie
wokół domu

Przygotuj taras na wiosnę

Lód, topniejący śnieg, ziemia i inne zanieczyszczenia leżące zimą na tarasie powodują, że jego powierzchnia niszczeje, więc wiosną trzeba ją odświeżyć. Również meble zimujące w pomieszczeniu należy przygotować do nowego sezonu.
Remont mieszkania
prawo i pieniądze

Czy potrzebna jest zgoda wspólnoty na remont mieszkania?

Warto wiedzieć, że czasem to, co robimy w swoich czterech ścianach, może dotyczyć także innych mieszkańców budynku. Wtedy może się okazać, że na niektóre prace remontowe potrzebna będzie zgoda wspólnoty lub spółdzielni.
Przeniesienie pozwolenia na budowę
prawo i pieniądze

Przeniesienie pozwolenia na budowę

Kupujesz działkę z wydanym pozwoleniem na budowę? Aby korzystać z tego prawa i rozpocząć albo kontynuować inwestycję, musisz przenieść pozwolenie na siebie. Inaczej jest, gdy dziedziczysz taką nieruchomość.
Rozbudowa domu
prawo i pieniądze

Rozbudowa domu

Jeśli dom zrobił się za mały, można pomyśleć o rozbudowaniu go w poziomie (dobudowie) lub pionie (nadbudowie). Gdy się na to zdecydujemy - konieczne będzie uzyskanie zgody starostwa w formie decyzji administracyjnej.
Podatek od nieruchomości
prawo i pieniądze

Podatek od nieruchomości

Po zakupie domu lub działki na nowym właścicielu zaczyna ciążyć obowiązek podatkowy. Wyjaśniamy, kto i kiedy płaci podatek od nieruchomości oraz za co i ile się go płaci.
Opłaty wieczystoksięgowe
prawo i pieniądze

Opłaty za wpis do księgi wieczystej

Czym są opaty wieczystoksięgowe i co się z nimi łączy? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.