Opłaty wieczystoksięgowe
Jaki formularz złożyć w sądzie?
Jeżeli nieruchomość nabyliśmy przed notariuszem, to on złoży w naszym imieniu wniosek o wpis do księgi wieczystej i pobierze od nas należną opłatę sądową. W razie dziedziczenia nieruchomości czy zniesienia współwłasności w sądzie musimy się sami tym zająć.
Obecnie już wszystkie wydziały ksiąg wieczystych pracują w systemie informatycznym Nowa Księga Wieczysta (choć nie przeniesiono jeszcze do postaci elektronicznej około 10% ksiąg). Wnioski w sprawie wpisu składa się więc na urzędowym formularzu KW-WPIS (dawniej wystarczyło go napisać na kartce papieru). Druk ten jest dostępny w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych i na ich stronach internetowych. Jeśli wnosimy o wpis (zmianę lub wykreślenie) więcej niż dwóch współwłaścicieli czy współużytkowników wieczystych albo praw (innych niż własność i użytkowanie wieczyste), roszczeń, ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością, hipotek – trzeba złożyć też formularz KW-ZAD. Jeżeli formularz KW-WPIS ma za mało pól do wpisania wszystkich osób, musimy wypełnić również druk KW-WU.
W artykule znajdziesz:
- ciekawe wyroki Sądu Najwyższego w sprawie wysokości opłat za jednoczesne wpisanie do księgi wieczystej kilku praw (na przykład użytkowania wieczystego gruntu i własności budynku)
- wskazanie, w jaki sposób można uiścić opłatę sądową
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych