Murator pomaga

Opłaty wieczystoksięgowe

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska

Jaki formularz złożyć w sądzie?

Jeżeli nieruchomość nabyliśmy przed notariuszem, to on złoży w naszym imieniu wniosek o wpis do księgi wieczystej i pobierze od nas należną opłatę sądową. W razie dziedziczenia nieruchomości czy zniesienia współwłasności w sądzie musimy się sami tym zająć.

Obecnie już wszystkie wydziały ksiąg wieczystych pracują w systemie informatycznym Nowa Księga Wieczysta (choć nie przeniesiono jeszcze do postaci elektronicznej około 10% ksiąg). Wnioski w sprawie wpisu składa się więc na urzędowym formularzu KW-WPIS (dawniej wystarczyło go napisać na kartce papieru). Druk ten jest dostępny w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych i na ich stronach internetowych. Jeśli wnosimy o wpis (zmianę lub wykreślenie) więcej niż dwóch współwłaścicieli czy współużytkowników wieczystych albo praw (innych niż własność i użytkowanie wieczyste), roszczeń, ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością, hipotek – trzeba złożyć też formularz KW-ZAD. Jeżeli formularz KW-WPIS ma za mało pól do wpisania wszystkich osób, musimy wypełnić również druk KW-WU.

W artykule znajdziesz:

  • ciekawe wyroki Sądu Najwyższego w sprawie wysokości opłat za jednoczesne wpisanie do księgi wieczystej kilku praw (na przykład użytkowania wieczystego gruntu i własności budynku)
  • wskazanie, w jaki sposób można uiścić opłatę sądową
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2014 Tekst Agnieszka Witulska
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY METALOWE