Remont

Na mat lub połysk

Malowanie ścian

Nikodem Kowalski
Nikodem Kowalski

Stare, zniszczone powłoki mogą sprawiać trudność podczas odnawiania ścian. Przedstawiamy podstawowe zasady oraz wyjaśniamy, jak naprawić ubytki, zamalować plamy, lamperie czy tapety.

Dawno nie malowane ściany i sufity mogą być zakurzone, poplamione, pokryte wykwitami grzybów czy pleśni. Należy je dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie mają nierównych, spękanych lub wykruszonych fragmentów, czy nic do nich nie jest poprzylepiane. Czasem trzeba wykonać dodatkowe proste testy, posługując się podstawowymi materiałami i narzędziami malarskimi.

To, czy podłoże pyli, kruszy się, można sprawdzić, przecierając powierzchnię dłonią w rękawicy budowlanej lub szmatką w kontrastowym kolorze. Jeśli rękawica lub szmatka będzie mocno zabrudzona bądź zapylona albo fragmenty podłoża będą się osypywać, to znaczy, że jest ono nienośne. Ten test robi się także po to, żeby sprawdzić na przykład, czy stara powłoka jest wykonana z farby klejowej, a także farby nieodpornej na zmywanie lub szorowanie. Silne zabrudzenie oznacza, że jest to farba klejowa lub farba o niskiej odporności na zmywanie albo szorowanie.

Przyczepność starych ...

W artykule znajdziesz:

  • trzy etapy odnawiania ścian
  • podpowiedzi, jak sprawdzić stan podłoża przed malowaniem, a także jak je naprawić, jeśli jest uszkodzone
  • wyjaśnienie, jak przeprowadzić gruntowanie i malowanie podkładowe
  • rady, jak dobrać narzędzia
  • praktyczne porady malarskie
  • ofertę produktów przydatnych podczas odnawiania ścian: mydła malarskie, zmywacze do farb i lakierów, farby do zamalowywania itd.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2014 Tekst Nikodem Kowalski
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY W DOMU