Kłopoty z pompą ciepła
Pompa ciepła to urządzenie trwałe i niezawodne. Jednak podczas wybierania urządzenia, projektowania oraz wykonywania instalacji jest wiele okazji do popełnienia błędu. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Pompy ciepła coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewania domów, ale wciąż zainteresowanie nimi nie jest tak duże jak stosowanymi od dawna kotłami grzewczymi. Jednym z ważnych powodów tego jest na pewno to, że inwestorzy nie znają tej technologii, często też obawiają się, że pompa ciepła nie jest wystarczająco niezawodna, by warto było wydać niemałą kwotę na jej zakup. Trzeba jednak wiedzieć, że konstrukcja tych urządzeń jest dopracowana, a przewidywany czas bezawaryjnej pracy to nawet 20 lat. Jednak wiele zależy od prawidłowego montażu i rozruchu instalacji z pompą ciepła. Niestety nie wszyscy fachowcy stosują się do zasad, których należy przy tym przestrzegać.
1. Za mała moc
Przykre konsekwencje mogą wynikać z błędów popełnionych już na etapie doboru urządzenia i projektowania instalacji do odbioru ciepła. Podstawą jest precyzyjne obliczenie, ile energii potrzeba do ogrzewania domu, aby można było ustalić niezbędną moc cieplną.
Wydaje się oczywiste, że moc pompy ciepła nie może być zbyt mała. Producenci zalecają dobierać ją tak, żeby...
W artykule znajdziesz:
- 6 błędów, które można popełnić podczas wybierania pompy ciepła oraz wykonywania instalacji
- wyjaśnienie, jak dobrać moc pompy ciepła
- podpowiedź, kiedy inwestycja w pompę ciepła będzie zbyt droga
- informacje o współpracy pompy ciepła z kotłem gazowym lub olejowym
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych