Powietrze do wentylacji
Jak je sprawnie dostarczyć – uwagi dla projektantów
W domach z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną precyzyjnie dostarczają je wentylatory. Jedynym skutecznym sposobem doprowadzenia go do pomieszczeń z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną wywiewną są nawiewniki.
Wentylacja, czyli proces wymiany powietrza w budynku, musi przebiegać w sposób ciągły i zorganizowany.
Świeże powietrze z zewnątrz należy w zaplanowany sposób dostarczyć do budynku, następnie zapewnić jego przepływ przez wszystkie pomieszczenia, gdzie zasymiluje zanieczyszczenia (wilgoć, zapachy, substancje chemiczne), a potem usunąć na zewnątrz.
Od tego, którędy i w jakiej ilości powietrze dostanie się do budynku, zależą komfort, a nawet zdrowie mieszkańców, a także stan budynku, elementów jego wyposażenia i jakość pracy urządzeń zużywających je podczas działania (gazowe kotły, podgrzewacze wody i kuchenki oraz kominki). Za mała intensywność wentylacji, spowodowana między innymi niedostatecznym dopływem świeżego powietrza, może niekorzystnie wpływać na samopoczucie ludzi. Podczas przebywania w źle wentylowanych pomieszczeniach są oni poddawani działaniu podwyższonego stężenia substancji chemicznych (gazów) emitowanych przez materiały budowlane i wykończeniowe oraz środki czystości. Są zmuszeni do oddychania powietrzem o obniżonej zawartości tlenu ...
W artykule znajdziesz:
- zasady prawidłowej wentylacji;
- sposoby doprowadzania świeżego powietrza do pomieszczeń i usuwania zużytego;
- zestawienie cech różnych typów nawiewników;
- zasady doboru liczby nawiewników i sposobu ich rozmieszczenia;
- wytyczne dotyczące montażu nawiewników
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych