spis treści

Murator 1/2014

Ludzie okna wymieniają...
rozmowy o budowaniu

Wymiana okien – 5 przykładów z życia wziętych

Dlaczego właściele domów wymieniają okna? Robią to z różnych powodów. Nie tylko dlatego, że stare są już bardzo zniszczone, ale również w związku z rosnącymi wymaganiami.
Szukający światła
architektura i wnętrza

Biały dom na malowniczej leśnej działce

Biały dom na tle lasu – malowniczy obraz z daleka rzuca się w oczy. Kilkadziesiąt starych drzew to urokliwe, ale i wymagające towarzystwo – poszukiwanie światła na zalesionej działce stało się motywem przewodnim dla architektów, którzy mieli tu zamieszkać.
Kuchnia na widelcu
architektura i wnętrza

Jak urządzić kuchnię, by gotowanie było przyjemnością

Gotowanie może być codziennym obowiązkiem i męczącą rutyną albo pasją, hobby, sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu. Niezależnie od tego, jak je traktujemy, ważne jest, aby odbywało się w sposób prosty i wygodny, w miejscu odpowiednio do tego przygotowanym.
Dom tradycyjny czy nowoczesny
architektura i wnętrza

Okiem architekta: dom tradycyjny czy nowoczesny?

Czy musimy wybierać między poczuciem ciągłości, trwałości i zakorzenienia, a tym, co nowoczesne? Przecież dobrze rozumiana tradycja niekiedy wręcz prosi o przetworzenie, twórczą interpretację...
Nowocześniejszy i wygodniejszy
dom jak nowy

Nowocześniejszy i wygodniejszy

Aby lepiej nam się mieszkało we własnym domu, przy okazji remontu zdecydujmy się na funkcjonalne rozwiązania, które sprawią, że ubędzie mu lat. Podpowiadamy, jakie decyzje warto podjąć.
Środki na przyciszenie
budowa i remont

Wyciszenie ścian, stropu i podłogi w istniejącym domu

Budując dom, często zapominamy o izolacyjności akustycznej. To błąd, który trudno później naprawić. Można jednak przynajmniej częściowo wyciszyć ściany, stropy, podłogi, dachy, używając specjalistycznych materiałów do wykonania izolacji akustycznej.
Porządki na strychu
budowa i remont

Nowa podłoga na strychu. Czy strop to wytrzyma?

Pod stropodachami domów z lat 60. są często niskie przestrzenie, które można wykorzystać na pomieszczenia gospodarcze. Warunkiem jest przystosowanie stropu i zbudowanie podłogi.
Czas na dom energooszczędny
budowa i remont

Energooszczędny dom architekta – prezentacja domu

Inwestując w technologie zapewniające dobry bilans energetyczny domu, mamy pewność, że oszczędzimy na jego utrzymaniu. Takie domy wkrótce staną się standardem.
Ciepła piwnica
budowa i remont

3 pytania o ocieplenie piwnicy

Które przegrody piwnicy ocieplać? Czy izolować od zewnątrz czy od środka? Jak dobrać grubość izolacji?
Wylewka z grubsza cienkowarstwowa
budowa i remont

Wylewka samopoziomująca: jak wyrównać duże krzywizny podłogi?

Masy samopoziomujące to idealny materiał do wyrównania podkładu podłogowego. Niektóre można układać tylko cienką warstwą. Co zatem zrobić, gdy zechcemy wyrównać duże krzywizny i dziury? Są takie wylewki, które sobie z tym poradzą.
Podłoga z litych desek
budowa i remont

Podłoga z litych desek. Tajemnice zdradza mistrz parkieciarski

W naszej tradycji podłoga z drewna to symbol jakości i trwałości. Posadzka z dużych elementów to produkt ekskluzywny, ale też wymagający.
Jak kupować deski podłogowe lite
budowa i remont

Deski podłogowe z litego drewna – to warto wiedzieć przed zakupem

Tradycyjnie do układania podłóg używa się twardych desek dębowych i jesionowych oraz rzadziej sosnowych, bo to miękki materiał. Popularne jest także drewno egzotyczne.
Łazienka w domu drewnianym
budowa i remont

Hydroizolacja łazienki w domu drewnianym

Łazienka w domu z drewna może być wykończona podobnie jak w murowanym. Jednak zabudowywane elementy konstrukcji drewnianej muszą być perfekcyjnie zabezpieczone przed dostępem wilgoci.
Płytki dobrze ułożone
budowa i remont

Układanie płytek ceramicznych. Po tym poznasz dobrego glazurnika

To, jak ostatecznie będzie wyglądało wnętrze zaprojektowane z użyciem okładziny ceramicznej, zależy w dużej mierze od umiejętności glazurnika.
Zrezygnuj z grzejników
instalacje i wyposażenie

Ogrzewanie podłogowe – od przygotowania podłoża do wykończenia posadzki

Dom bez grzejników, zamiast nich ciepła posadzka – ci, którzy się zdecydowali na takie rozwiązanie, zwykle twierdzą, że to był dobry wybór. Jak je wykonać? Jakie są koszty?
Jak kupować kabinę prysznicową
instalacje i wyposażenie

Jak kupować kabinę prysznicową

Nie wystarczy, żeby się podobała, choć dla wielu osób to najważniejszy argument. Powinna być zrobiona z trwałych i łatwych do utrzymania w czystości materiałów, mieć odpowiednie wymiary, wygodne wejście i... możliwą do zaakceptowania cenę.
Powietrze w instalacji c.o.
instalacje i wyposażenie

Powietrze w instalacji c.o. Czym to grozi i jak je usunąć z instalacji?

To ono zwykle ponosi odpowiedzialność za zimne grzejniki, głośną pracę instalacji czy korozję jej metalowych elementów. Pokazujemy, jak wygląda odpowietrzanie grzejników krok po kroku.
Nieprzyjemne zapachy z kanalizacji
instalacje i wyposażenie

Nieprzyjemne zapachy z kanalizacji – jak temu zapobiegać

Nie można uniknąć powstawania nieprzyjemnych zapachów w kanalizacji, ale należy zapobiegać wydostawaniu się ich z instalacji.
Jak płacić mniej za ogrzewanie prądem
instalacje i wyposażenie

Jak płacić mniej za ogrzewanie prądem

Prąd jest bardzo wygodnym, choć stosunkowo drogim nośnikiem energii, dlatego niechętnie wykorzystywanym do ogrzewania. Odpowiednio dobrane urządzenia grzewcze i korzystna taryfa mogą to zmienić.
Boczne skrawki
wokół domu

12 sprytnych pomysłów na zagospodarowanie trudnych miejsc w ogrodzie

Ogród to nie tylko reprezentacyjna frontowa część działki i teren za domem służący wypoczynkowi. To często również wąskie pasy ziemi biegnące wzdłuż bocznych ścian budynku. Jak je zagospodarować?
Poradnik ogrodnika
wokół domu

Poradnik ogrodnika: składowanie drewna, śnieg w ogrodzie, keramzyt, aksamitki

Ciekawostki i porady, które pomogą stworzyć ładny, zadbany i zdrowy ogród. Tym razem przygotowaliśmy szybkie wskazówki, jak składować drewno, co robić z zalegajacym śniegiem, do czego wykorzystać keramzyt i dlaczego warto posadzić aksamitki.
Zamiast trawnika
wokół domu

Piękne i niewymagające, czyli sprawdzone rośliny, które zastąpią trawnik

Mają niewielkie wymagania i nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Są rozłożyste, a ich pędy często płożą się po ziemi i ukorzeniają, tworząc gęstą darń. Mogą zastąpić trawnik.
Wniosek o pozwolenie na budowę
prawo i pieniądze

Wniosek o pozwolenie na budowę – wypełniamy formularz

Od niedawna musimy się posługiwać nowym urzędowym formularzem wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę. Podpowiadamy, jak go wypełnić i które z długiej listy wymienionych w nim dokumentów trzeba do niego załączyć w różnych sytuacjach.
M(D)dM, czyli mały dom dla młodych
prawo i pieniądze

Mieszkanie dla Młodych – komu należy się dopłata do nowego domu

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych, popularnie zwanego MdM, państwo ma wspomagać finansowo osoby, które kupią lub wybudują dla siebie dom jednorodzinny. Pomoc dla kupujących gotowy dom od dewelopera polega na dopłacie do kredytu.