spis treści

Murator 2/2014

Łap okazje, buduj taniej
rozmowy o budowaniu

Łap okazje, buduj taniej

Gdy spojrzeć uważnie, okazuje się, że żyjemy w czasie wielkiej promocji. Wspiera nas Unia, pomagają gminy, producenci materiałów budowlanych dają bonusy. Oto nasz przegląd okazji.
Śląski bliźniak po latach
architektura i wnętrza

Rozbudowa bliźniaka z lat 30.

Żadna stara cegła ani deska nie poszła na zmarnowanie. Śląski bliźniak z lat 30. rozbudowano tak, by zachować w nim wszystko, co tylko możliwe. Przede wszystkim chropowaty, niedoskonały charakter.
Zrób słup
architektura i wnętrza

Sposób na ożywienie elewacji – słupy przy wejściu lub tarasie

Słup przy wejściu czy tarasie może być ozdobą domu. Taki detal wymaga jednak rozwiązania kilku niebłahych problemów technicznych. Jego kształt, wielkość i sposób podparcia muszą być bardzo dobrze wymyślone i starannie wykonane.
Widoki na okna
architektura i wnętrza

Piękne domy z nowymi oknami. Zobacz, ile mogą zmienić nowoczesne okna

Mówi się, że okna są oczami budynku. Ich wygląd i właściwości techniczne mają ogromne znaczenie dla wyrazu architektonicznego elewacji. Wymiana okien na nowe zawsze w jakiś sposób zmienia charakter domu.
Oaza spokoju
architektura i wnętrza

Salon kąpielowy urządzony jak komfortowa strefa relaksu

W urządzonym ze smakiem salonie kąpielowym centralne miejsce przypadło nowoczesnej wannie wolno stojącej. Właśnie od wyboru jej modelu rozpoczęła się aranżacja wnętrza, które teraz stanowi dla niej dyskretne tło.
Z modną kuchnią
dom jak nowy

Z modną kuchnią

Wynikiem remontu często jest częściowe otwarcie przestrzeni domu. Kuchnia może wówczas stać się fragmentem strefy dziennej. Podpowiadamy, co zrobić, aby była jej ozdobą, a przy tym zyskała na funkcjonalności.
Do ścian i sufitów
budowa i remont

Po czym poznać dobre farby do wnętrz? Ekspert wyjaśnia

Wybór spośród setek farb stojących na sklepowych półkach nie jest łatwy. Opisujemy podstawowe cechy farb, które decydują o ich walorach użytkowych.
Dach z płytek
budowa i remont

Włóknocementowe pokrycia dachowe

Włóknocementowe pokrycia dachowe są trwałe, lekkie, niepalne, a przede wszystkim ekologicznie czyste – nie zawierają szkodliwych domieszek i w pełni nadają się do recyklingu.
Okna do dachów płaskich
budowa i remont

Okna do dachów płaskich

Budowa stropodachu nie musi kojarzyć się z pełnym sufitem i brakiem światła naturalnego w niektórych pomieszczeniach. Jest coraz więcej nowoczesnych okien przeznaczonych do ciekawego doświetlenia pokojów pod dachami płaskimi.
Ładne stopnie
budowa i remont

Pomysły na eleganckie wykończenie schodów drewnem, kamieniem, ceramiką

Można to zrobić na wiele sposobów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas obkładania schodów, jakich użyć materiałów i jaki jest ich koszt.
Usuwanie farby ze ścian i z drewna
budowa i remont

Usuwanie farby ze ścian i z drewna

Czasem, żeby zacząć malowanie, trzeba się pozbyć starej farby, bo nowa słabo będzie się jej trzymała. Sposobów na to jest kilka.
Styropiany na ściany
budowa i remont

Styropian do ocieplenia domu. Który wybrać?

Biały, szary, a może w kropki? Który styropian najlepiej nadaje się do ocieplenia ścian zewnętrznych budynku i jakiej grubości warstwę ocieplenia zastosować?
Jak kupować zamek do drzwi
budowa i remont

Jak kupować zamek do drzwi

Drzwi wejściowe muszą być dobrze strzeżone przed zakusami złodziei. Ciężar ochrony spoczywa przede wszystkim na zamkach. Nie wybierajmy więc byle czego.
Prawdy i mity o blachodachówce
budowa i remont

Cała prawda o blachodachówce

Postanowiliśmy zweryfikować różne opinie na temat blachodachówek. Czy dudnią podczas deszczu? Czy rdzewieją od ptasich odchodów? Czy rzeczywiście są takie lekkie i łatwe w montażu? Pora to wyjaśnić.
Cokół z kostki granitowej
budowa i remont

Cokół z kostki granitowej

Elegancki niski cokół z kostki kamiennej dobrze spełnia przypisaną mu funkcję ochronną. Jak go wykonać?
Biokominki
instalacje i wyposażenie

Biokominek – ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego kominka

Ogień to żywioł, ale ujarzmiony w kominku jest źródłem ekologicznego i stosunkowo taniego ciepła. Jeśli chcemy się nim cieszyć, lecz uniknąć trudów rąbania drewna i czyszczenia paleniska, wybierzmy biokominek.
Postaw na wygodę
instalacje i wyposażenie

Elektryczne ogrzewanie otoczenia domu

Jest zima, więc właścicieli i zarządców posesji jak co roku o tej porze czeka walka ze śniegiem i z lodem. To wcale nie musi być uciążliwe zajęcie.
Inny operator, inny dostawca
instalacje i wyposażenie

Chcesz zmienić dostawcę energii elektrycznej – sprawdź, jak to zrobić

Jeśli mieszkasz w domu jedno- albo wielorodzinnym, od ponad pięciu lat masz prawo wyboru dostawcy energii elektrycznej. Czy wiesz, jak mądrze z niego skorzystać?
Przed budową
wokół domu

Jak przygotować działkę przed budową

Zanim rozpoczniemy budowę, warto przygotować do niej działkę. Od tego w dużym stopniu zależy, ile trudu trzeba będzie później włożyć w urządzenie otoczenia domu.
Własne warzywa, wczesne plony
wokół domu

Własne warzywa, wczesne plony

Pomidory koktajlowe, sałata, trochę rukoli, cukinia – coraz więcej osób ulega zdrowej modzie i uprawia warzywa w ogrodzie przy domu. Oto kolejny etap wtajemniczenia – radzimy, co zrobić, żeby mieć wcześniejsze plony.
Poradnik ogrodnika
wokół domu

Poradnik ogrodnika: skalniak, lawenda, przesadzanie roślin doniczkowych

Jak przygotować sadzonki? W jaki sposób przycinać lawendę albo zrobić skalniak? I kiedy najlepiej przesadzać rośliny doniczkowe? Odpowiadamy na pytania.
Nowy zwrot VAT za materiały budowlane
prawo i pieniądze

Nowy zwrot VAT za materiały budowlane

Od początku roku mamy nowy system wsparcia osób budujących dla siebie dom jednorodzinny. Jakie kwoty można uzyskać ze zwrotu części zapłaconego VAT? Czy tyle samo, ile wynosi dopłata do kredytu dla tych, którzy kupią dom od dewelopera?
Rozwód a księga wieczysta
prawo i pieniądze

Rozwód a księga wieczysta

W wyniku orzeczenia przez sąd rozwodu powstają szczególne skutki w sferze stanu prawnego nieruchomości stanowiących wspólną własność małżonków. Warto dopilnować, żeby miał on odzwierciedlenie w zapisach księgi wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków. To ważne dla byłych małżonków i ewentualnych nabywców tych nieruchomości.
Fotowoltaika i kolektory słoneczne
prawo i pieniądze

Fotowoltaika i kolektory słoneczne

Choć nowelizacja Prawa energetycznego zwalnia inwestorów z obowiązku uzyskania pozwolenia na montaż solarów i fotowoltaiki, zdaniem niektórych urzędników układanie niezbędnych do ich działania instalacji nadal wymaga pozwolenia na budowę. Przed rozpoczęciem inwestycji warto więc sprawdzić stanowisko lokalnego starostwa.
s_28103
dodatek do muratora

Pompy ciepła