W naszej tradycji podłoga z drewna to symbol jakości i trwałości. Posadzka z dużych elementów to produkt ekskluzywny, ale też wymagający.
Deska podłogowa powinna mieć co najmniej 9 cm szerokości, 21 lub 22 mm grubości i 50 cm długości. Rzeczywistość jest jednak taka, że deski są coraz cieńsze, mają nawet 15 mm grubości. Rozmiary desek wynikają z wielkości bala, z którego są one wyrabiane. Producenci tak kalkulują, żeby maksymalnie wykorzystać surowiec.
Im grubsza i szersza deska, tym jest ona bardziej stabilna. Taki materiał będzie także trwalszy, ponieważ nad piórem ma więcej ścieralnej warstwy użytkowej. W grubej desce zwykle jest tam około 10 mm drewna, które możemy wykorzystywać przy ponownym szlifowaniu podczas remontów. W desce o grubości 15-16 mm będzie to tylko 5-7 mm. Kiedyś deski podłogowe były znacznie dłuższe i grubsze, miały nawet kilka metrów długości i 3 cm grubości. Wiązało się to z metodą montażu podłogi – układaniem na legarach.
Cieńsze deski mają mniejszą bezwładność klimatyczną ...
W artykule znajdziesz:
- rady, które parametry drewna podłogowego są najważniejsze pod wzgledem użytkowym
- wyczerpujące informacje na temat różnych metod układania litych desek podłogowych
- zdjęcia pokazujące, jak wyglądają różne gatunki drewna na podłodze (dąb, sosna, sosna bielona, merbau)
- wyjaśnienie, jak przygotować podkład podłogowy, jakich klejów najlepiej używać, jak łączyć podłogę z litych desek z innymi posadzkami, jak wykonać dylatacje obwodowe i pośrednie
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych