Płytki dobrze ułożone

Radosław Kaflowski
Radosław Kaflowski

To, jak ostatecznie będzie wyglądało wnętrze zaprojektowane z użyciem okładziny ceramicznej, zależy w dużej mierze od umiejętności glazurnika.

Płytki dobrze ułożone

Fachowiec przyklejający okładzinę musi być dokładny, cierpliwy i zwracać uwagę na detale. Źle przyklejonych płytek nie da się poprawić

fot. Radosław Kaflowski

Dobry glazurnik przed przystąpieniem do pracy obejrzy i oceni płytki, sprawdzi podłoże, dobierze odpowiedni klej i grunt, a także zaproponuje estetyczne rozmieszczenie okładziny.

Potrafi też dobrze rozwiązać detale, które przesądzą o wizualnym efekcie jego pracy – na przykład szerokość fugi i sposób połączenia ceramiki z innymi materiałami.

Wybrać klej i grunt

Przed przyklejaniem okładziny ceramicznej glazurnik sprawdza, w jakich warunkach będzie ona użytkowana – wewnątrz czy na zewnątrz, w pomieszczeniu mokrym czy suchym, z ogrzewaniem podłogowym czy tradycyjnym. Bada, z czego jest wykonane podłoże, do którego będą klejone płytki. Dopiero później decyduje o wyborze technologii ich kładzenia i rodzaju zastosowanej chemii budowlanej. Na przykład do ceramiki szkliwionej ściennej (fajans) o małych wymiarach (20 x 25 cm) można użyć kleju klasy C1, ale już do płytek wielkoformatowych 60 x 30 cm zalecany jest klej klasy C2.

Powierzchnia, do ...

W artykule znajdziesz:

  • zasady, jakimi warto się kierować, ustalając rozłożenie płytek na ścianie i podłodze
  • podpowiedzi dotyczące doboru kleju
  • praktyczne informacje, jak estetycznie wykonać glazurnicze detale
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2014 Tekst Radosław Kaflowski, mistrz glazurnik, członek Polskiego Zrzeszenia Płytkarzy
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR