Murator pomaga

Ciepła piwnica

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Czy izolować od zewnątrz czy od środka?

W nowo budowanym domu najkorzystniej jest ułożyć izolację termiczną na zewnętrznej stronie ścian. Ocieplenie tworzy wówczas ciągłą warstwę od fundamentu do dachu. Dzięki temu łatwiej uniknąć mostka termicznego w strefie wieńca stropu między piwnicą a parterem. Termoizolacja w strefie podziemnej dodatkowo osłoni izolację wodochronną przed uszkodzeniem w trakcie zasypywania fundamentów, a także przed gryzoniami i korzeniami roślin, które mogłyby ją uszkodzić. Ze względu na kontakt z wilgotnym gruntem i wodą opadową materiał ociepleniowy powinien mieć strukturę zamkniętokomórkową. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest polistyren ekstrudowany XPS.

Od środka izoluje się piwnice w domach już istniejących. Można to zrobić pod warunkiem, że ściana nie jest zawilgocona. W przeciwnym razie trzeba ją najpierw osuszyć i najprawdopodobniej odtworzyć hydroizolację. Gdy ociepla się piwnicę od wewnątrz, należy dodatkowo ocieplić wieniec stropowy od zewnątrz. Najlepiej przedłużyć izolację ścian parteru co najmniej 50 cm poniżej stropu.

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedź, które przegrody piwnicy ocieplać
  • wskazówki, jak grubej izolacji wymagają poszczególne przegrody
  • wyliczenia grubości izolacji dla murów z keramzytobetonu, betonu i silikatów, a także podłogi na gruncie
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2014 Tekst Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA