spis treści

Murator 12/2013

Dom od dewelopera
rozmowy o budowaniu

Dom od dewelopera. O czym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji

Deweloperzy oferują domy na sprzedaż. To kusząca perspektywa dla kogoś, kto nie ma czasu ani chęci samodzielnie organizować budowę. Prawo jest po stronie klienta. Radzimy, jak być świadomym inwestorem.
Dom na literę M
architektura i wnętrza

Dom o rozłożystej bryle

Rozłożystą bryłę domu ujęto w geometryczne ramy. Imponujące osie widokowe dodatkowo optycznie powiększają przestronne wnętrze. Wielki dom ma wzorowo poprowadzoną komunikację. Aż prosi się o hulajnogę.
Kobiecy „Wykwintny” dom
architektura i wnętrza

Sprawdzony projekt domu małego i wykwintnego: plan i realizacja

Zaprojektowany przez kobietę, wybrany przez kobiety i przez nie urządzony. Witajcie w świecie wykwintnym i subtelnym! Oto realizacja projektu Wykwintny – Murator C280.
Za szkłem
architektura i wnętrza

Łazienka za szklaną ścianą

Niewielką łazienkę oddziela od sypialni szklana ściana. Dzięki niej wnętrze jest pełne naturalnego światła.
Spiżarnia
architektura i wnętrza

Chcesz mieć w domu spiżarnię? Sprawdź, jak wybrać dobry projekt

Ważne jest, aby pomieszczenie służące do przechowywania żywności znajdowało się w odpowiednim miejscu i aby dało się je wygodnie urządzić.
Światło tworzy wnętrza
architektura i wnętrza

Oświetlenie w aranżacji wnętrz

Dawno już minęły czasy, kiedy oświetlenie pełniło tylko funkcję użytkową. Coraz częściej wykorzystujemy światło do aranżacji wnętrz i budowania nastroju. Praktyczne i dekoracyjne zastosowania oświetlenia wzajemnie się dopełniają.
Dom w domu
architektura i wnętrza

Dom osłonięty drewnianym tropikiem. Projekt w konkursie „Energooszczędny Dom Dostępny”

Projektanci mówią, że ma dwie skóry, bo jego mieszkalną bryłę obudowano drewnianym tropikiem przekrytym blachą. Zrobiono to, aby była lepiej chroniona – zimą przed stratami ciepła, a latem przed przegrzaniem.
Zabezpieczenie domu. Jak zadbać o bezpieczeństwo?
dom jak nowy

Bezpieczny dom

Dom powinien nam zapewniać poczucie bezpieczeństwa, ale o tym, że tak nie jest, często przekonujemy się dopiero wtedy, gdy w nim pomieszkamy przez jakiś czas. Podczas codziennej eksploatacji najłatwiej ocenić, czego mu brakuje, i... naprawić to i owo przy okazji remontu.
Stropy o dużych rozpiętościach
budowa i remont

Stropy o dużych rozpiętościach

Standardem współczesnego domu jest otwarta przestrzeń. Rezygnując ze ścian, trzeba wybrać strop, który nie będzie wymagał takich podpór. Sprawdźmy, jakie konstrukcje nadają się na stropy o rozpiętości powyżej 7 m.
Termomodernizacja zaczyna się od okien
budowa i remont

Termomodernizacja zaczyna się od okien

Gdy mamy w planach termomodernizację, zacznijmy ją od wymiany okien, a dopiero później zajmijmy się ocieplaniem ścian lub usprawnianiem instalacji. Wyjaśniamy, dlaczego taka kolejność jest najbardziej korzystna.
Ściany z fabryki
budowa i remont

Dom z prefabrykatów keramzytobetonowych

Prefabrykaty wymyślono, aby przyspieszyć proces budowy oraz dla wygody inwestorów. Budowanie z nich jest proste. Prostsze, niż nam się wydaje. Pokazujemy, jak powstaje dom, którego ściany przyjeżdżają na plac budowy z wytwórni.
Bez cokołu
budowa i remont

Elewacja bez cokołu

W większości domów wykonuje się cokół chroniący dolną część elewacji. Pokrywa się go materiałami trwalszymi niż zastosowane wyżej. Ale można też mieć całą elewację wykończoną jednym materiałem, a cokół ukryć.
Pokrycia z dystansem
budowa i remont

Wentylacja pokrycia z blachy płaskiej

Bez odpowiedniej warstwy separacyjnej zamknięta pod blachą wilgoć to bomba wywołująca korozję – tym groźniejsza, że z opóźnionym zapłonem.
Jak się projektuje konstrukcje żelbetowe
budowa i remont

Jak się projektuje konstrukcje żelbetowe

Nie ma tu gotowych rozwiązań. Nie przedstawiamy też żadnych instrukcji dla nadgorliwych majsterkowiczów. Poruszone zagadnienia zapewne zainteresują dociekliwych inwestorów i początkujących projektantów.
Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła
instalacje i wyposażenie

Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła. Czy warto?

Jeszcze do niedawna stosowanie powietrznych pomp ciepła było w naszym klimacie uznawane za nieopłacalne. Niektórzy nadal żyją w takim przekonaniu. Tymczasem osiągi oferowanych obecnie powietrznych pomp ciepła są znacznie lepsze od tych sprzed kilku lat.
Jak kupować energię elektryczną
instalacje i wyposażenie

Jak kupować energię elektryczną

Zakup na własność urządzeń produkujących energię elektryczną w ilości potrzebnej do zaspokojenia potrzeb indywidualnego gospodarstwa domowego na razie się nie opłaca. Mimo rosnących cen znacznie korzystniej jest ją kupować. Warto się tylko zastanowić od kogo.
Must have współczesnego domu – kominek
instalacje i wyposażenie

Kominek – must have współczesnego domu

Musi być bezpieczny – bo płonie w nim ogień, powinien być piękny – ponieważ stoi zwykle w reprezentacyjnym pomieszczeniu, wreszcie warto, żeby skutecznie grzał – bo nie ma przyjemniejszego sposobu zmniejszenia wydatków na ogrzewanie.
Instalacja wodna w domu
instalacje i wyposażenie

Instalacja wodna w domu – od projektu po realizację

Wewnętrzna instalacja wodna lub inaczej wodociągowa to układ połączonych przewodów, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń.
Kamyki w ogrodzie
wokół domu

Żwirowe nawierzchnie – od pomysłów po wykonanie

Kruszywa takie jak żwir i grys to materiały bardzo przydatne w aranżacji działki. Mają interesującą fakturę oraz różne kolory, tworzą dobre tło dla roślin i dodają kompozycjom lekkości.
Smaki z ogrodu
wokół domu

Jak założyć własny minisad

Owoce zjadane wprost z krzaka smakują wyjątkowo. I nie ma w tym przesady. We własnym ogródku zbieramy owoce w pełni dojrzałe, podczas gdy w handlu często oferowane są jeszcze twarde, ponieważ wtedy lepiej znoszą transport. Jesień to dobry moment, żeby założyć własny minisad.
Kupujemy działkę albo dom
prawo i pieniądze

Jaki VAT – 8 czy 23% – przy zakupie działki lub domu

Na rynku nieruchomości obowiązują dwie stawki VAT. Którą zapłacimy? To zależy, od kogo kupujemy nieruchomość, jaki jest jej charakter i co na niej wybudowano.
Kiepski wykonawca, leniwy urzędnik
prawo i pieniądze

Jak formułować zarzuty, żeby nie przekroczyć dozwolonych granic

Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii. Trzeba jednak uważać, aby krytykując kogoś – w obecności innych osób lub na forum internetowym – nie narazić się na zarzut naruszenia dóbr osobistych lub, co gorsza, zniesławienia czy znieważenia.
Warunki zabudowy
prawo i pieniądze

Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy

Brak planu miejscowego bywa pretekstem dla władz samorządowych do zawieszenia postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy. Inwestor, zamiast rezygnować z planowanego przedsięwzięcia czy odkładać je na później, powinien wykorzystać środki, dzięki którym można wznowić postępowanie.