Rady ogrodnika

Przed zimą

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Zanim nastanie mróz, trzeba przygotować ogród do czekającego go okresu spoczynku. Od tego w dużym stopniu zależy to, w jakiej kondycji przywita on wiosnę.

Zabezpieczamy drewniany taras
Warstwa oleju, którą był zaimpregnowany, mogła ulec zniszczeniu. Poznamy to po tym, jak na deskach zachowa się kropla wody. Jeżeli wsiąknie – drewno nie ma dostatecznej ochrony i trzeba je zaolejować. Robimy to w ciepły i bezdeszczowy dzień, żeby preparat szybko wysechł.

fot. Andrzej T. Papliński

Sadzimy rośliny z odkrytymi korzeniami
Przede wszystkim drzewa owocowe i róże. Kopiemy doły głębokości i średnicy 50 cm. Ziemię ogrodową mieszamy pół na pół z kompostem, sadzimy rośliny i obficie podlewamy. Na zimę obsypujemy je kopczykami ziemi.

fot. Piotr Gorączko

Wykopujemy rośliny niezimujące w gruncie
Begonie, dalie, mieczyki i krokosmie. Łodygi odcinamy, a części podziemne czyścimy. Karpy dalii przesypujemy torfem, bulwy pozostałych zostawiamy do przeschnięcia. Przechowujemy je w chłodnych pomieszczeniach, w temperaturze 5-8°C.

fot. Jerzy Romanowski

Podlewamy
Jeżeli jesień jest sucha, solidnie podlewamy rośliny zimozielone, szczególnie różaneczniki. Rośliny te transpirują wodę także zimą, a nie mogą jej pobrać z zamarzniętej ziemi. W konsekwencji mogą zasychać. Dlatego powinny jej zgromadzić w tkankach przed zimą jak największy zapas.

fot. Piotr Gorączko

Okrywamy rośliny
Robimy to dopiero, gdy nastanie lekki mróz. Wokół wrażliwych krzewów i traw ozdobnych usypujemy kopczyki ziemi lub osłaniamy je grubo liśćmi. Ich korony możemy zabezpieczyć włókniną lub stroiszem, czyli gałązkami roślin iglastych. Delikatne byliny okrywamy liśćmi, stroiszem, korą lub słomą.

fot. Piotr Gorączko

Nawozimy, przekopujemy
Co kilka lat badamy odczyn gleby (pH) i w razie konieczności wapnujemy ją. W miejscu warzywnika i tam, gdzie rosły rośliny jednoroczne, przekopujemy glebę (wcześniej możemy ją zasilić obornikiem, najlepiej suszonym, który nie śmierdzi) i zostawiamy ją bez rozgrabiania, czyli w ostrej skibie.

fot. Piotr Gorączko
Wydanie: Murator 11/2018 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR