Rekomendacje

Wolno stojące piece kominkowe

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Dodają wnętrzom uroku, mogą je skutecznie ogrzewać i zwykle kosztują mniej niż kominki, bo nie trzeba ich obudowywać. Stąd ich niesłabnąca popularność. Przyjrzyjmy się bliżej kozom rekomendowanym przez producentów i dystrybutorów.

Kozy od lat cieszą się powodzeniem. Dziś większość nowo powstających domów ma na parterze otwartą strefę dzienną, którą można łatwo dogrzać (lub ogrzać) piecem wolno stojącym. Koza ogrzewa pomieszczenie na zasadzie radiacji (promieniowania) i konwekcji – oddaje ciepło całą powierzchnią, a ogrzane powietrze unosi się i przemieszcza w pomieszczeniu.

Zainstalowanie kozy jest mniej kłopotliwe niż zbudowanie kominka. To gotowy produkt, który wystarczy ustawić i podłączyć do komina. Nie trzeba do tego nawet zatrudniać fachowców. Osoba o przeciętnych umiejętnościach technicznych z powodzeniem sama sobie poradzi. W razie potrzeby piec można zdemontować i przenieść w inne miejsce (do innego domu albo innego wnętrza, o ile tylko spełniają one wymagania odnośnie do wentylacji i mają dostęp do wolnego przewodu dymowego w kominie). Po odłączeniu czopucha otwór w kominie wystarczy zamurować i naprawić powierzchnię ściany.

Poprosiliśmy producentów i dystrybutorów pieców ...

Przytulny kącik, wygodne siedzenie i ogień skrzący się w piecu, w który można się wpatrywać godzinami, to marzenie wielu z nas

fot. Piotr Mastalerz, projekt domu: Marcin Rubik, Wnętrz: Małgorzata Kühnl-Kinel

W artykule znajdziesz:

  • opis głównych elementów konstrukcyjnych wolno stojących pieców kominkowych
  • zasadę ich działania
  • podstawowe wymagania instalacyjne
  • zalety oraz ograniczenia w stosowaniu kóz
  • prezentację wybranych modeli urządzeń rekomendowanych przez producentów
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2018 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR