Hybrydowe ogrzewanie z pompą ciepła
Pan Piotr – inwestor spod Torunia – postanowił wymienić dotychczasowe źródło ciepła w domu na bardziej komfortowe, niezawodne i tańsze w eksploatacji. Wybór padł na zestaw hybrydowy, rozwiązanie – jak sam mówi – ekskluzywne i przyszłościowe.
Choć określenie „system hybrydowy” brzmi dość egzotycznie i nowo, tak naprawdę hybrydowe układy grzewcze są stosowane od wielu lat. W niejednym domu powstały na przykład przez dołączenie kotła gazowego do instalacji zasilanej wcześniej przez stałopalny kocioł na węgiel lub drewno po to, by uczynić ogrzewanie mniej absorbującym, albo przez włączenie kolektorów słonecznych do instalacji z kotłem olejowym w celu obniżenia kosztów przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Gotowe zestawy i kompaktowe hybrydowe urządzenia grzewcze to jednak pomysł stosunkowo świeży. Przykładem takiego zestawu jest połączenie kotła gazowego, oczywiście kondensacyjnego, i powietrznej pompy ciepła typu split. Ten zestaw jest polecany zwłaszcza do istniejących budynków z już działającą kotłownią gazową, ale możliwy do zrealizowania także w domach nowo powstających. I właśnie na takie rozwiązanie zdecydował się nasz inwestor.
W artykule znajdziesz:
- Przykład modernizacji instalacji grzewczej w istniejącym domu przez zamontowanie zestawu hybrydowego w postaci powietrznej pompy ciepła zinegrowanej z gazowym kotłem kondensacyjnym
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia IMMERGAS